Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, με την Σάντα Φε να ψάχνει το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη οκτάδα, την στιγμή που η Τσικό δίνει μάχη για να αποφύγει την τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Έξι βαθμοί η απόσταση της Σάντα Φε από την κορυφή, έχοντας μάλιστα ένα αγώνα λιγότερο από την πρωτοπόρο Ντεπορτίβο Κάλι, με σημείο αναφοράς για την ομάδα της Μπογκοτά, πως παραμένει αήττητη, μάλιστα με μηδέν παθητικό, μετά τη μοναδική της ήττα στο Απερτούρα, το 0-2 της πρεμιέρας στο Μεντεγίν από την Ατλέτικο Νασιονάλ. Πιο συγκεκριμένα, 2-0 στο Ριονέγκρο σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, 1-0 στο «Ελ Καμπίν» με την Πατριότας, επικράτηση με το ίδιο σκορ ακολούθως στην έδρα της Τζαγκουάρες, 2-0 φιλοξενώντας τη Μπουκαραμάνγκα, ενώ 0-0 στην συνέχεια τόσο στο Κάλι με την πρωταθλήτρια Αμέρικα όσο και εντός με την κυπελλούχο Μεντεγίν. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την κυπελλούχο Μεντεγίν, περισσότερες πάντως για την Σάντα Φε, η οποία μάλιστα είχε στα μέσα περίπου του δεύτερου ημιχρόνου είχε και ένα δοκάρι, με το 0-0 όμως να μην αλλάζει, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα η ομάδα της Μπογκοτά, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την Τζούνιορ, βλέποντας την Τσικό όχι μόνο να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Απερτούρα, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα βαθιά ανάσα, παρά το γεγονός πως παραμένει κολλημένη στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού. Άξιο αναφοράς, πως είχαν προηγηθεί τέσσερις συνεχόμενες ήττες, το 0-1 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ντεπορτίβο Κάλι, το εκτός 0-2 από την Ατλέτικο Νασιονάλ, το εντός 1-2 από την πρωταθλήτρια Αμέρικα και το 0-1 στο Μεντεγίν από την ομώνυμη ομάδα. Ανώτερη η Τσικό στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τζούνιορ, στο οποίο πέρα των δύο τερμάτων του Μορένο, στο ένατο και το εικοστό πέμπτο λεπτό, είχε ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, για περισσότερα γκολ. Δεύτερο δοκάρι ακολούθως για την Τσικό στις αρχές της επανάληψης, με αδικαιολόγητο όμως το μπακ άουτ της ομάδας της Τούνχα στο τελευταίο ημίωρο, όπου έδωσε το δικαίωμα στην Τζούνιορ όχι μόνο να μειώσει στο ογδοηκοστό λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες και για την ισοφάριση. Χωρίς σημαντικά προβλήματα επίσης η ομάδα της Τούνχα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Σάντα Φε, μία για την Τσικό και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ελ Καμπίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Μοναδική νίκη για την Τσικό, το 2-1 του 2011, σε αγώνα τότε κυπέλλου, με την Σάντα Φε να επικρατεί στην συνέχεια στα οκτώ από τα δέκα ματς που ακολούθησαν.

Αήττητο έξι αγωνιστικών και μηδέν παθητικό σε αυτό το διάστημα όπως προαναφέρθηκε για την Σάντα Φε, εκτιμώντας, πως αν κρατήσει και σήμερα ανέπαφη την εστία της, θα επιβεβαιώσει ένα συνδυαστικό ποντάρισμα, όπου ζητάμε την επικράτηση της με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Εκτίμηση: 1 & Under 4,5