Διπλός ο στόχος της Τζαγκουάρες στο συγκεκριμένο ματς, καθώς με νίκη η ομάδα της Μοντερία όχι μόνο θα πάρει από την αντίπαλο της, μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, αλλά θα παραμείνει ταυτόχρονα κοντά στην πρώτη οκτάδα και σε τροχιά πλέι οφ.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Τζαγκουάρες στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, οι οποίοι μάλιστα θα μπορούσαν να είναι έξι, αν δεν δεχόταν την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο 2-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο. Είχε προηγηθεί για την Τζαγκουάρες και το 2-1 φιλοξενώντας τη Λα Εκιδάδ, με την ομάδα της Μοντερία πλέον, μετά τα παραπάνω αποτελέσματα, όχι μόνο να παίρνει βαθιά ανάσα στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, αλλά να βρίσκεται απρόσμενα και σε τροχιά πλέι οφ. Πίσω στο σκορ η Τζαγκουάρες στο ματς στην έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο στο δέκατο όγδοο λεπτό, φτάνοντας όμως στην συνέχεια στο 1-1 με κεφαλιά ψαράκι του Πέρες στο είκοσι εννέα και στο 2-1 με πέναλτι του Ντίας στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (48΄). Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να φύγει από το Σαν Χουάν ντε Πάστο με το τρίποντο, καθώς είδε την τοπική Ντεπορτίβο να ισοφαρίζει όπως προαναφέρθηκε, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον αντίποδα, 0-0 φιλοξενώντας την Ριονέγκρο, με τη Ντεπορτίβο Περέιρα όχι μόνο να αδυνατεί να φτάσει στο πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά να βρίσκεται πλέον και στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του Απερτούρα. Πέρα από τα παραπάνω όμως, μπήκε και σε μεγάλες περιπέτειες στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, όπου όχι μόνο βρίσκεται στην προτελευταία θέση, αλλά μειώθηκε ακόμα περισσότερο η απόσταση που την χωρίζει από την ουραγό Τσικό. Ανώτερη η Ντεπορτίβο Περέιρα στο πρώτο ημίχρονο στη μονομαχία της με την Ριονέγκρο, αδυνατώντας όμως να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ πιο μοιρασμένο το ματς στην επανάληψη, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς όμως οι δύο ομάδες να καταφέρουν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Ντεπορτίβο Περέιρα και δύο ισοπαλίες, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τζαγκουάρες, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Τρεις νίκες για την Τζαγκουάρες σε τέσσερα ματς στο γήπεδο της στο φετινό Απερτούρα, εκτιμώντας πως κόντρα στην προβληματική και αρκετά πιεσμένη Ντεπορτίβο Περέιρα θα τις κάνει τέσσερις.