Τελευταία αγωνιστική στο Μπραζιλεϊράο και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο ματς στην «Αρένα Φόντε Νόβα» του Σαλβαντόρ, καθώς η τοπική Μπαΐα ψάχνει τη νίκη, κόντρα στην αδιάφορη Σάντος, που πολύ πιθανό θα της δώσει εισιτήριο για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Επιβλητικό 4-0 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Καστελάο» της Φορταλέζα σε βάρος της ομώνυμης ομάδας, με το οποίο η Μπαΐα όχι μόνο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή, αλλά στοχεύει πλέον και στην έξοδο στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Για γίνει αυτό, η ομάδα του Σαλβαντόρ θα πρέπει να πάρει το τρίποντο στο ματς με την Σάντος και την ίδια να μην κερδίσει η Σπορτ Ρεσίφε στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε. Μπροστά στο σκορ η Μπαΐα στο ματς στην Φορταλέζα στο έβδομο μόλις λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Ροντριγκίνιο, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες που είχαν στην συνέχεια οι δύο ομάδες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, την φορά αυτή για τη Μπαΐα, η οποία πάντως έβαλε το νερό στο αυλάκι με το δεύτερο τέρμα του Ροντριγκίνιο, στο εξήντα δύο. Ο 32χρονος μέσος σκόρερ και του 3-0 στο εξήντα έξι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τη Μπαΐα από πέναλτι του Ρόσι, στο ογδοηκοστό πρώτο λεπτό. Οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Μπαΐα, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι και το «κύκνειο άσμα» για τον 57χρονο Κούκα. Πέρα από τα παραπάνω πάντως, η Σάντος είναι οριστικά στην 8η θέση, η οποία την στέλνει στα προκριματικά του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, όντας πλέον αδιάφορη στο σημερινό ματς. Πιο απειλητική η Φλουμινένσε στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο έκτο λεπτό και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα εξ επαφής οριζόντιο δοκάρι, για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Σάντος να παίρνει τα ηνία του ματς, να έχει και αυτή από την πλευρά της σημαντικές ευκαιρίες, ισοφαρίζοντας τελικά την αδικαιολόγητα παθητική στο δεύτερο ημίχρονο Φλουμινένσε, με κοντινό πλασέ του Ζεάν Μότα, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Σάντος, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Βίλα Μπελμίρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα η αποστολή της στο Σαλβαντόρ. Παρόλα αυτά, αναμένονται αλλαγές από τον υπηρεσιακό για σήμερα, Μαρσέλο Φερνάντες, ενώ νέος προπονητής θα είναι ο 60χρονος Αργεντινός Αριέλ Ολάν, ο οποίος κατέκτησε πρόσφατα το πρωτάθλημα της Χιλής με την Κατόλικα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπαΐα, τρεις για την Σάντος και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαλβαντόρ.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», όσο παράξενο και αν ακούγεται, από την στιγμή η Μπαΐα είναι η μόνη που έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς είναι άγνωστη η αντίδραση της αν την ίδια ώρα η Σπορτ Ρεσίφε κερδίζει στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε. Εκτιμώ πάντως, πως ακόμα και αν δεν καταφέρει να βγει στο Κόπα Σουνταμερικάνα, θα προσπαθήσει να κλείσει με νίκη το φετινό Μπραζιλεϊράο.