Στην BayArena η Λεβερκούζεν υποδέχεται την Γιουνγκ Μπόις σε μια ρεβάνς η οποία με βάση την εικόνα και το στιλ παιχνιδιού και των δυο ομάδων αναμένεται ... ροντέο και απόψε όπως ακριβώς είχε συμβεί και μια εβδομάδα πριν όταν οι Ελβετοί κέρδισαν με 4-3 ενώ στην ανάπαυλα είχαν πάει με υπέρ τους σκορ 3-0.

Οι “ασπιρίνες” κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90φεύγα την Άουγκσμπουργκ σε 1-1 την περασμένη αγωνιστική για την Μπουντεσλίγκα και έτσι να φύγουν με τον βαθμό από την Βαυαρία που τους έριξε ωστόσο στην 5η θέση και στο -5 από την πρώτη 4άδα της βαθμολογίας.
Συνολικά αριθμεί 1/6 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και δεν μπορεί να σταθεροποιήσει την απόδοση της σε κάποια στάνταρ με αποτέλεσμα να παλινδρομεί και να έχει πολλά σκαμπανεβάσματα όχι μόνο από παιχνίδι σε παιχνίδι αλλά και μέσα στο ίδιο 90λεπτο.
Τρανό παράδειγμα το πρόσφατο παιχνίδι της στην Ελβετία όπου βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο , ισοφάρισε προσωρινά στην επανάληψη με 3-3 και τελικά έχασε με 3-4 που είναι ωστόσο ένα σκορ ανατρέψιμο ενόψει της αποψινής ρεβάνς.
Υπάρχει ανησυχία για τον 2ο τερματοφύλακα Νικλας Λομπ ( 7 γκολ παθητικό σε 3 ματς) ο οποίος σε καμία των περιπτώσεων δεν έχει αντικαταστήσει επάξια τον βασικό κίπερ Χράντετσκι που είναι εκτός λόγω τραυματισμού.

Η Γιουνγκ Μπόις “εντός των τειχών” έχει μετατρέψει το πρωτάθλημα σε έναν υγιεινό περίπατο αφού μετά και το πρόσφατο 2-0 επί της Σερβέτ αύξησε την διαφορά της στο + 18 στην κορυφή της βαθμολογίας και έτσι είχε την πολυτέλεια να συγκεντρωθεί 100% στην αποψινή ρεβάνς και εν γένη στην τρέχουσα διοργάνωση.
Μπορεί να “αυτοκτόνησαν” εν μέρη στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι τους απέναντι στην Λεβερκούζεν, με την έννοια πως το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου έληξε με το ισχνό προβάδισμα που τους δίνει το τελικό 4-3, αλλά ξέρουν πως έστω και έτσι αν βρούνε δίχτυα και απόψε στην BayArena θα έχουν καλές πιθανότητες για την πρόκριση. Εξάλλου, πάνε στην αποψινή ρεβάνς με καλή ψυχολογία απόρροια των 12 αγώνων αήττητου που τρέχουν εκ των οποίων οι 10 είναι νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Προϊστορία: Εκτός από το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι που έληξε με 4-3 την περασμένη εβδομάδα έχουν αναμετρηθεί και σε ένα φιλικό ματς τον Ιανουάριο του 2014 που είχε λήξει με 2-2.

* Η Λεβερκούζεν αριθμεί 3/3 νίκες εντός έδρας στον θεσμό με τέρματα: 14-3. Την ίδια ώρα είναι αήττητη στην BayArena ( 8-3-0) από τον Φεβρουάριο του 2016 στα ευρωπαϊκά της παιχνίδια. Τα 6/7 παιχνίδια της στο Europa League έχουν λήξει Over 3,5 όπως και τα 9/14 πιο πρόσφατα στην έδρα της.
Την ίδια ώρα τα 4/6 εκτός έδρας παιχνίδια της Γιούνγκ Μπόις έχουν λήξει με 4 ή περισσότερα γκολ. Η επιλογή του Over 3,5 σε combo με το Goal σε απόδοση 2,17 δείχνει μονόδρομος.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 3,5 + Goal