Στη Μαδέιρα το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Νασιονάλ στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Μπράγκα θα βρεθεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δύο συνεχόμενες ήττες για τη Νασιονάλ, βλέποντας την ομάδα της Μαδέιρα να μπλέκει και πάλι σε περιπέτειες, μετά το 2-3 αρχικά φιλοξενώντας την Φαρένσε και το 1-2 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής στη Λισαβόνα από τη Μπελενένσες. Πραγματική λασπομαχία το ματς με τη Μπελενένσες, καθώς η δυνατή βροχή είχε μετατρέψει το γήπεδο σε βούρκο, χωρίς αυτό πάντως να εμποδίζει τη «μικρή» ομάδα της Λισαβόνας να ανοίξει το σκορ στο είκοσι εννέα και τη Νασιονάλ να ισοφαρίσει στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Γκορέ. Φιλότιμες οι δύο ομάδες μάλιστα στην συνέχεια, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, βλέποντας να υπάρχουν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν, με πιο τυχερή πάντως τη Μπελενένσες, η οποία κατάφερε να φτάσει στο πολύτιμο τρίποντο, με πέναλτι στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Νασιονάλ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επικράτηση με 4-2 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Τοντέλα, βλέποντας τη Μπράγκα να πανηγυρίζει την πέμπτη της νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές, εκεί όπου μοναδική απώλεια βαθμών ήρθε στο δραματικό 2-2 στο «Μουνισιπάλ» με την Πόρτο. Με νέα νίκη μάλιστα, θα βρεθεί στην 2η θέση, καθώς θα εκμεταλλευτεί το χθεσινό 0-0 των «δράκων» στο «Ντραγκάο» με την πρωτοπόρο και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου επίδοξη πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ. Οι στόχοι της Μπράγκα πάντως, περιορίζονται πλέον εντός συνόρων, καθώς γνώρισε και δεύτερη ήττα την Πέμπτη που μας πέρασε από την Ρόμα, την φορά αυτή στο «Ολίμπικο» με 1-3, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στην φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Έξι νίκες και τέσσερις ήττες για τη Μπράγκα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μουνισιπάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Νασιονάλ, τέσσερις για τη Μπράγκα και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδέιρα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπράγκα, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά μέσα στη Μαδέιρα κόντρα στην αξιόμαχη στο «σπίτι» της, Νασιονάλ.

Εκτίμηση: Over 2,5