Στο «Ολίμπικο Αταχουάλπα» του Κίτο, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες, με τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο να έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1, στην προ μίας εβδομάδας πρώτη μονομαχία τους στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον 1ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Κατόλικα Κίτο με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα επίσης που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον επόμενο γύρο με τη Λιμπερτάδ από την Παραγουάη. Όσον αφορά το πρώτο ματς των δύο ομάδων στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης, μπροστά στο σκορ η Κατόλικα Κίτο με πλασέ του Τέβες σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο είκοσι επτά, με τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο όμως να ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάβιλα, στο εξηκοστό όγδοο λεπτό. Το γκολ αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την πεισματάρα Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, η οποία κατάφερε στο ενενήντα να φτάσει στο 2-1 ή να πραγματοποιήσει αν προτιμάτε την ανατροπή, με ένα εκτός περιοχής σουτ του Κορέα.

Στην 3η θέση του 1ου γύρου του περσινού πρωταθλήματος του Εκουαδόρ η Κατόλικα Κίτο και στην 9η του 2ου, καταφέρνοντας πάντως να εξασφαλίσει εισιτήριο για τα φετινά προκριματικά, καθώς βρέθηκε στην 4η θέση της συνολικής βαθμολογίας, αφήνοντας μάλιστα εκτός του Κόπα Λιμπερταδόρες τη «μεγάλη» Εμελέκ. Άξιο αναφοράς μάλιστα, πως η φετινή θα είναι η τρίτη συμμετοχή στην ιστορία της στο Κόπα Λιμπερταδόρες, όπου επιστρέφει μετά από 41 χρόνια, καθώς οι προηγούμενες ήταν το 1974 και το 1980. Τέσσερις οι βαθμοί της επίσης στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, με 3-0 στα χαρτιά το ματς της πρεμιέρας με την Ολμέδο, ενώ αποτυχία ακολούθως στο εντός 3-3 το Σάββατο που μας πέρασε με τη Μάντα, αφού κατάφερε να μην κερδίσει ενώ βρέθηκε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με προβάδισμα τριών τερμάτων.

Στην άλλη πλευρά, νικήτρια του Ιντερμέντιο ή του ενδιάμεσου πρωταθλήματος αν προτιμάτε, που διεξάγεται ενδιάμεσα του Απερτούρα και του Κλαουσούρα η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, η οποία επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της συμπολίτισσας Ρίβερ Πλέιτ, ενώ μεγάλη επιτυχία και η κατάκτηση ακολούθως του Σούπερ Καπ. Πιο συγκεκριμένα, δραματικό 4-2 στην παράταση σε βάρος της «μεγάλης» Νασιονάλ, αφού προηγουμένως είχε δει την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και εισιτήριο για τον 1ο προκριματικό του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες. Πέρα από τα παραπάνω όμως, εξαιρετική η πορεία της στο φετινό Κλαουσούρα, καθώς μετά το εντός 1-1 την Παρασκευή που μας πέρασε με τη «μεγάλη» Πενιαρόλ, διατηρήθηκε στην κορυφή, μάλιστα αήττητη σε 10 ματς (6-4-0) και στο +2 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Νασιονάλ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Κατόλικα Κίτο με ομάδα της Ουρουγουάης, ενώ «παρθενική» επίσκεψη και για τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο στο Εκουαδόρ.

Το μεγάλο υψόμετρο της πρωτεύουσας του Εκουαδόρ, αλλά και η απειρία της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο δεν δικαιολογούν τις τόσο χαμηλές τιμές που συνοδεύουν την Κατόλικα Κίτο, ειδικά από την στιγμή που θα πρέπει να ρισκάρει για να πραγματοποιήσει την ανατροπή, ειδικότερα όταν δείχνει ευάλωτη αμυντικά.

Εκτίμηση: Over 2,5