Στο «Χαλίσκο» το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Άτλας να φιλοξενεί την Ατλέτικο Σαν Λουίς, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη δωδεκάδα και τις θέσεις των πλέι οφ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Λευκή ισοπαλία το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Τολούκα, με την οποία η Άτλας βρέθηκε στην 13η θέση και στο -1 από την πρώτη δωδεκάδα, ή τις θέσεις αν προτιμάτε, που οδηγούν στα πλέι οφ. Πικρή γεύση πάντως για την Άτλας από το 0-0 στο ματς με την Τολούκα, στο οποίο ήταν καλύτερη και πιο απειλητική και στο οποίο όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, παρά τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Μία νίκη, το 3-0 σε βάρος της Αμέρικα στα χαρτιά, μία ισοπαλία (Σάντος Λαγκούνα 1-1) και δύο ήττες (Μοντερέι 0-2, Τίγκρες 0-2) για την Άτλας, σε τέσσερα ματς στο Κλαουσούρα στο «Χαλίσκο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Ατλέτικο Σαν Λουίς, η οποία έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη από το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Τίγκρες, καθώς κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στο γήπεδο της, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Ιμπάνιες, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, το 1-0 για την Ατλέτικο Σαν Λουίς, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο είκοσι πέντε, σε μια φάση όπου ο Κάστρο είδε τον γκολκίπερ της Τίγκρες εκτός περιοχής και σκόραρε με εντυπωσιακό σουτ κάτω από την γραμμή της σέντρας, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι ανώτεροι και να γυρίζουν το ματς στο εξηκοστό πρώτο λεπτό. Πολλές ευκαιρίες γενικότερα για την Τίγκρες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, με την αδυναμία της όμως να φτάσει στο 1-3 να φέρνει και την «τιμωρία» της στις καθυστερήσεις. Μία νίκη (Μασατλάν 3-0) και τρεις ήττες (Αμέρικα 1-2, Νεκάξα 0-1, Λεόν 1-3) για την Ατλέτικο Σαν Λουίς, σε τέσσερα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 το 2019 για την Ατλέτικο Σαν Λουίς, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Άτλας.

Πολύ καλή αλλά άτυχη η Άτλας στο 0-0 του Σαββάτου στην έδρα της Τολούκα, εκτιμώντας πως αν σήμερα είναι πιο εύστοχη, θα καταφέρει να σπάσει το ρόδι στο «Χαλίσκο». Μία νίκη βέβαια όπως προαναφέρθηκε σε τέσσερα ματς στο Κλαουσούρα στο γήπεδο της, σημειώνοντας όμως, πως ενώ είχε ηττηθεί από την Αμέρικα, πήρε λόγω κάποιας παρατυπίας της αντιπάλου της το ματς στα χαρτιά. Αντίπαλος στα μέτρα της επίσης η Ατλέτικο Σαν Λουίς, η οποία χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της και η οποία είχε σύμμαχο την τύχη στο εντός 2-2 με την Τίγκρες.