Σε ρόλο φαβορί η Ατλέτικο Νασιονάλ φιλοξενώντας την Αλιάνσα Πετρολέρα, με την σπουδαία ομάδα του Μεντεγίν να ψάχνει απέναντι στην ουραγό του Απερτούρα, το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη οκτάδα.

Ένας βαθμός για την Ατλέτικο Νασιονάλ στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, με θετικό πάντως για την ομάδα του Μεντεγίν, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ισοπαλία με 2-2 αρχικά φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Αμέρικα Κάλι, σε ένα ματς στο οποίο είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ 2-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπουκαραμάνγκα, πέφτοντας μάλιστα «θύμα» ανατροπής. Εκτός περιοχής σουτ του Μπαρέρα και 1-0 για την Ατλέτικο Νασιονάλ στο ματς στην έδρα της Μπουκαραμάνγκα στο εικοστό ένατο λεπτό, με τους γηπεδούχους όμως όχι μόνο να ισοφαρίζουν στο τριάντα έξι, αλλά να πραγματοποιούν και την ανατροπή, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (42΄). Απόλυτα λογικό το ρίσκο στην συνέχεια για την Ατλέτικο Νασιονάλ, κάτι το οποίο «πλήρωσε» στο εβδομήντα πέντε, με το μόνο που κατάφερε τελικά η ομάδα του Μεντεγίν στην επανάληψη, να μειώσει σε 2-3 με πέναλτι του Μπαρέρα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες (Σάντα Φε 2-0, Ντεπορτίβο Περέιρα 5-2, Τσικό 2-0) και μία ισοπαλία (Αμέρικα Κάλι 2-2) για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε τέσσερα ματς στο Απερτούρα στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, βαρύ 0-5 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Ντεπόρτες Τολίμα, με το οποίο η Αλιάνσα Πετρολέρα διατηρήθηκε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας επίσης, η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμα νίκη στο Απερτούρα (0-3-5). Με άμυνα που έμοιαζε με «ελβετικό τυρί» η Αλιάνσα Πετρολέρα στο ματς με τη Ντεπόρτες Τολίμα, με το βαρύ 0-5 όχι μόνο να αποτυπώνει με εμφατικό τρόπο την απόσταση των δύο ομάδων, αλλά να αποτελεί ταυτόχρονα και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο, για τον 49χρονο Γουίλσον Γκουτιέρες. Μία ισοπαλία, το 1-1 με την πρωτοπόρο Ντεπορτίβο Κάλι και τρεις ήττες (Τζαγκουάρες 0-2, Τζούνιορ 0-2, Πατριότας 1-3) για την Αλιάνσα Πετρολέρα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Ατλέτικο Νασιονάλ και συντελεστής τερμάτων 22-4, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αλιάνσα Πετρολέρα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως πέρα της τελευταίας δεκαετίας η Αλιάνσα Πετρολέρα δεν έχει πάρει ποτέ βαθμό στο Μεντεγίν, ενώ δεν έχει καταφέρει είτε ως φιλοξενούμενη είτε ως γηπεδούχος να κερδίσει την Ατλέτικο Νασιονάλ.

Ιδιαίτερα δύσκολο το πρόγραμμα που ακολουθεί για την Ατλέτικο Νασιονάλ, καθώς στα επόμενα τέσσερα ματς θα βρεθεί αντιμέτωπη με τις σκληροτράχηλες Ριονέγκρο, Τζούνιορ και Ντεπόρτες Τολίμα, ενώ θα έχει και ντέρμπι μίσους με τη Μιγιονάριος. Πέρα από τα παραπάνω όμως, την στιγμή που θα θέλει να βρίσκεται εντός της πρώτης οκτάδας, θα έχει και υποχρεώσεις στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες.