Στο «Ολίμπικο» της πρωτεύουσας της Βενεζουέλας, Καράκας, ο επαναληπτικός για τον 1ο γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Σέζαρ Βαγιέχο, οι οποίες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 0-0 στην πρώτη μονομαχία τους στο Περού.

Αξίζει να τονιστεί, πως στον 1ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, νέας δηλαδή λευκής ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα επίσης που θα προκριθεί από το συγκεκριμένο ζευγάρι, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον επόμενο γύρο με την Τζούνιορ (Κολομβία). Να σημειωθεί επίσης, πως η Κατόλικα Κίτο πραγματοποίησε χθες την ανατροπή σε βάρος της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, καθώς επικράτησε 3-0 στην πρωτεύουσα του Εκουαδόρ, «σβήνοντας» το 1-2 του πρώτου ματς στην Ουρουγουάη.

Όσον αφορά το πρώτο ματς των δύο ομάδων στο Περού, μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Καράκας πάντως να είναι ελαφρώς πιο απειλητική. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, εκεί όπου η ομάδα του Περού κυριάρχησε, καθώς είχε λόγω υψομέτρου περισσότερες δυνάμεις, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Κορυφαίος στο ματς και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο γκολκίπερ της Καράκας, Βελάσκες, ενώ μοιραίος για την Σέζαρ Βαγιέχο, ο Κολομβιανός επιθετικός Μένα, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Αυτό ήταν και το πρώτο επίσημο ματς για την Καράκας στο 2021, καθώς το πρωτάθλημα στην Βενεζουέλα έχει σέντρα στις αρχές Απριλίου, όπως όμως και για την Σέζαρ Βαγιέχο, αφού το Απερτούρα του Περού θα ξεκινήσει σε 15 μέρες.

Προϊστορία: Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Καράκας, σε οκτώ ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες του Περού, με μοναδική φορά που έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο το 1993, στο 1-3 τότε από την Σπόρτινγκ Κριστάλ, στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Η σημερινή επίσης, θα είναι η «παρθενική» επίσκεψη της Σέζαρ Βαγιέχο στην Βενεζουέλα.

Ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση θα κριθεί, όπως αναμενόταν, στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή τεράστιου ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, πιστεύοντας πως πολύ πιθανό θα είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Επιπλέον εκτίμηση, πως η Καράκας, η οποία έχει καλή σχετικά προϊστορία φιλοξενώντας ομάδες του Περού, δεν θα έχει την ίδια παθητική εικόνα που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ματς.