Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ιντεπεντένσια» της Τούνχα, με την Τσικό να δίνει μάχη επιβίωσης, καθώς είναι ουραγός στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Μιγιονάριος ψάχνει το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην πρώτη οκτάδα.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Τσικό, η οποία καθηλώθηκε στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού, μετά το 0-2 αρχικά στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά από την Σάντα Φε και το 1-2 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Λα Εκιδάδ. Πιο απειλητική η Λα Εκιδάδ στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ, από πέναλτι, στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την βελτιωμένη Τσικό να έχει ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι και να ισοφαρίζει τελικά με κοντινή κεφαλιά του Μορένο στο εξηκοστό πρώτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η χαρά της κράτησε πολύ λίγο, καθώς η Λα Εκιδάδ κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, με νέο πέναλτι, επτά λεπτά αργότερα. Μία νίκη (Τζούνιορ 2-1) και δύο ήττες (Ντεπορτίβο Κάλι 0-1, Αμέρικα Κάλι 1-2) για την Τσικό, σε τρία ματς στο «Ιντεπεντένσια» στο Απερτούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Μουνιός.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενες ήττες και για τη Μιγιονάριος, η οποία μετά το 0-2 αρχικά στη Μπαρανκίγια από την τοπική Τζούνιορ και το 0-2 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, βρέθηκε στην 9η θέση και το -3 από την πρώτη οκτάδα. Δύο αγώνες λιγότεροι πάντως για τη Μιγιονάριος τόσο από την 8η στον βαθμολογικό πίνακα, κυπελλούχο Μεντεγίν όσο και την 7η στο Απερτούρα, Τζούνιορ, σημειώνοντας επίσης, πως στο ματς με την Τζαγκουάρες είδε να παίρνει τέλος το εντός έδρας απόλυτο που έτρεχε στο φετινό πρωτάθλημα. Άξιο αναφοράς, πως μέχρι τότε, είχαν προηγηθεί στο «Ελ Καμπίν» τέσσερις νίκες, το 1-0 με την Ενβιγκάδο, το 4-3 με την Όνσε Κάλντας, το 3-2 με τη Ντεπορτίβο Περέιρα και το 3-1 με τη Ντεπορτίβο Πάστο. Φλύαρη και άστοχη η Μιγιονάριος στο ματς με την Τζαγκουάρες, βλέποντας την αντίπαλο της να την «τιμωρεί» με δύο τέρματα, στο τριακοστό όγδοο και το πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Μία ισοπαλία (Μεντεγίν 0-0) και δύο ήττες (Λα Εκιδάδ 0-1, Τζούνιορ 0-2) για τη Μιγιονάριος, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ελ Καμπίν», ενώ αγώνας δρόμου, για τον 34χρονο μέσο Γκουαρίν.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Τσικό, τέσσερις για τη Μιγιονάριος και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ιντεπεντένσια» της Τούνχα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αξιόμαχη αλλά και με συγκεκριμένο ταβάνι η πιεσμένη βαθμολογικά Τσικό, η οποία δείχνει να είναι βατός αντίπαλος για τη Μιγιονάριος, ώστε η σπουδαία ομάδα της Μπογκοτά να καταφέρει να σπάσει το ρόδι μακριά από το γήπεδο της στο φετινό Απερτούρα.