Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Πάσος Φερέιρα να ψάχνει το τρίποντο που όχι μόνο θα την διατηρήσει στην 5η θέση, αλλά θα την φέρει ταυτόχρονα στο +6 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα, Γκιμαράες, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η Νασιονάλ βρίσκεται στο +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική στις Αζόρες από την τοπική Σάντα Κλάρα, με το οποίο η Πάσος Φερέιρα έδωσε την ευκαιρία στην Γκιμαράες να μειώσει τη μεταξύ τους απόσταση στους τρεις βαθμούς. Ανύπαρκτη η Πάσος Φερέιρα στο ματς στις Αζόρες μέχρι το πεντηκοστό έκτο λεπτό, χρονικό σημείο όπου η αντίπαλος της βρήκε για τρίτη φορά δίχτυα, με την ομάδα πάντως του 40χρονου Πέπα να «ξυπνάει» στο τελευταίο ημίωρο και να έχει ευκαιρίες, όταν όμως ήταν πολύ αργά. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Πάσος Φερέιρα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τρεις συνεχόμενες ήττες για τη Νασιονάλ, μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μπράγκα, με θετικό πάντως για την ομάδα της Μαδέιρα, πως παρά το αρνητικό αυτό σερί, διατηρήθηκε, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Κυρίαρχος η Μπράγκα στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και στο οποίο βρήκε δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα, από ισάριθμα τραγικά λάθη του Ιταλού γκολκίπερ Πισιτέλι. Η μείωση του σκορ ακολούθως για τη Νασιονάλ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινό πλασέ του Κολομβιανού επιθετικού Ριάσκος, στο εξηκοστό ένατο λεπτό, με την ομάδα της Μαδέιρα όμως να μην δείχνει κάτι ιδιαίτερο στην συνέχεια, με τη Μπράγκα να επικρατεί, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Νασιονάλ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη Μαδέιρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Πάσος Φερέιρα, τρεις για τη Νασιονάλ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», σε όλες τις διοργανώσεις.

Να πω την αλήθεια, πρώτη μου σκέψη ήταν ο «άσος». Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η Πάσος Φερέιρα το τελευταίο διάστημα είναι ευάλωτη αμυντικά, την στιγμή μάλιστα που η Νασιονάλ παίζει και με άγνοια κινδύνου, αλλά έχει πάρει ταυτόχρονα και αρκετά θετικά αποτελέσματα την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ».

Εκτίμηση: Over 2,5