Μάχη παραμονής για τη νεοφώτιστη Έλτσε, η οποία βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που η Σεβίλλη προσπαθεί να συνέλθει από τον οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου από τη Μπαρτσελόνα.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Έλτσε, η οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά το 0-3 αρχικά στο «Καμπ Νόου» από τη Μπαρτσελόνα και το 1-2 στην συνέχεια της προηγούμενης αγωνιστικής στην Γρανάδα από την ομώνυμη ομάδα. Πίσω στο σκορ η Έλτσε στο ματς στην Γρανάδα στο τριακοστό πρώτο λεπτό, «απαντώντας» όμως στο σαράντα, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Μπογιέ. Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων ακολούθως στο εβδομήντα εννέα, ενώ σπουδαίες ευκαιρίες στην συνέχεια στο τελευταίο δεκάλεπτο για την Έλτσε, χωρίς όμως η ομάδα του 55χρονου Φραν Εσκριμπά να καταφέρει να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Έλτσε, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», ενώ αγώνας δρόμου, για τον Κολομβιανό αριστερό μπακ Μοχίκα και τον Αργεντινό επιθετικό Ριγκόνι.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες από τη Μπαρτσελόνα για την Σεβίλλη, με 0-2 αρχικά στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» για το πρωτάθλημα, ενώ οδυνηρό 0-3 ακολούθως την Τετάρτη που μας πέρασε στην παράταση στο «Καμπ Νόου», με το οποίο γνώρισε τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου, καθώς έπεσε «θύμα» ανατροπής. Πιο συγκεκριμένα, το πρώτο τέρμα της Μπαρτσελόνα στο δώδεκα, μεγάλη ευκαιρία στην συνέχεια για την Σεβίλλη να «καθαρίσει» την πρόκριση στο εβδομήντα τρία, αλλά ο Οκάμπος (φωτό) αστόχησε σε πέναλτι, με τη «μαχαιριά» ακολούθως από τους γηπεδούχους να έρχεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Απόλυτα λογικό μετά για την Σεβίλλη να λυγίσει, καθώς και ψυχολογία δεν υπήρχε , ενώ αναγκάστηκε να παίξει στην παράταση με αριθμητικό μειονέκτημα. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σεβίλλη, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Σεβίλλη το 2015, ενώ 1-1 το 2014, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Έλτσε.

Φαβορί η Σεβίλλη, με την τιμή όμως που την συνοδεύει να είναι αρκετά χαμηλή και όχι αντιπροσωπευτική του βαθμού δυσκολίας του σημερινού ματς.

Εκτίμηση: Over 2,5