Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Χαλίσκο», καθώς μονομαχούν η Άτλας και η Χουάρες, οι οποίες βρίσκονται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Φέτος βέβαια δεν θα υπάρξει υποβιβασμός, αλλά είναι δεδομένο, πως οι δύο ομάδες θα θέλουν να βελτιώσουν την εικόνα τους, ενόψει του επόμενου πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη δωδεκάδα συνεχίζουν στα πλέι οφ, με την διαφορά πως η 1η μέχρι και την 4η θέση οδηγούν απευθείας στα προημιτελικά. Οι ομάδες επίσης που θα τερματίσουν στις τρεις τελευταίες θέσεις της ειδικής βαθμολογίας, δεν θα υποβιβαστούν, αλλά θα πληρώσουν χρηματικό πρόστιμο.

Επικράτηση με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ατλέτικο Σαν Λουίς, βλέποντας την Άτλας να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Κλαουσούρα στο «Χαλίσκο». Τυπικά βέβαια ήταν το δεύτερο, γιατί υπήρχε και αυτό με την Αμέρικα, σημειώνοντας όμως, πως η Άτλας πήρε το συγκεκριμένο ματς 3-0 στα χαρτιά. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Σαν Λουίς, στο οποίο η Άτλας άνοιξε το σκορ στο δέκατο λεπτό, με ένα αρκετά τυχερό τέρμα του Ρότσα και στο οποίο όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο είκοσι τέσσερα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Άτλας να κυριαρχεί και όχι μόνο να βρίσκει δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα, αλλά να έχει και σημαντικές ευκαιρίες, για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Το 2-1, με κοντινή κεφαλιά του Τόρες στο εξήντα, ενώ το 3-1, με πλασέ του Μάρκες από το ύψος περίπου του πέναλτι, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Άτλας, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Χαλίσκο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, βαρύ 1-6 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μοντερέι, βλέποντας την Χουάρες να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο Κλαουσούρα στο γήπεδο της και την θέση του 63χρονου τεχνικού Λουίς Τένα να είναι πλέον επισφαλής. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Μοντερέι στο δέκατο ένατο λεπτό, με σημάδια αντίδρασης στην συνέχεια από την Χουάρες μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς με το 1-2 του τριακοστού τέταρτου λεπτού, μπήκε προσωρινά και πάλι στο ματς. Παρόλα αυτά, λευκή πετσέτα από την Χουάρες με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, καθώς μετά το 1-3 από τη Μοντερέι στο τεσσαρακοστό έκτο λεπτό, τα παράτησε. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Χουάρες, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Άτλας το 2019, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Άτλας.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και το καλύτερο momentum της Άτλας, η οποία έχει την ευκαιρία να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και ταυτόχρονα μια βαθιά βαθμολογική ανάσα, μάλιστα με έξτρα κέρδος, καθώς θα είναι κόντρα σε αντίπαλο με τον ίδιο ακριβώς στόχο.