Το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται χρονικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Κλαουσούρα του Μεξικού, με την ουραγό Πατσούκα να είναι η μόνη ομάδα χωρίς νίκη και με στόχο φυσικά να σπάσει το ρόδι, την στιγμή που με τρίποντο η Τιχουάνα θα βρεθεί στο -2 από την πρώτη τετράδα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι ομάδες που θα τερματίσουν μέχρι και την 12η θέση θα βρεθούν στα πλέι οφ, με την διαφορά πως αυτές της πρώτης τετράδας πηγαίνουν απευθείας στα προημιτελικά. Όσον αφορά επίσης την ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, οι τρεις τελευταίες ομάδες δεν θα βρεθούν στην 2η κατηγορία, αλλά θα παραμείνουν πληρώνοντας ανάλογα την θέση που θα τερματίσουν, χρηματικό πρόστιμο.

Μοναδική ομάδα χωρίς νίκη όπως προαναφέρθηκε η Πατσούκα, η οποία μετά και το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Νεκάξα, έχει απολογισμό πλέον τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες, σε εννέα συνολικά ματς που έχει δώσει στο Κλαουσούρα. Μπροστά στο σκορ η Νεκάξα στο μεταξύ τους ματς στο έκτο μόλις λεπτό, με την ανώτερη όμως και πολύ πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο Πατσούκα, να ισοφαρίζει στο είκοσι, με κοντινό σουτ του Νούρσε. Δεύτερο τέρμα ακολούθως για τους γηπεδούχους, στις αρχές της επανάληψης (49΄), κόντρα πάντως στην ροή του αγώνα, με την πεισματάρα Πατσούκα όμως, να κυριαρχεί στην συνέχεια και με υπομονή να φτάνει τελικά στο 2-2, με κοντινή κεφαλιά του Κιρόγκα στο ογδοηκοστό πέμπτο λεπτό. Δύο ισοπαλίες (Χουάρες 1-1, Γουαδαλαχάρα 1-1) και ισάριθμες ήττες (Κρουζ Αζούλ 0-1, Άτλας 0-1) για την Πατσούκα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 0-2 φιλοξενώντας την Αμέρικα, με την Τιχουάνα πλέον, όχι μόνο στο -5 από την πρώτη τετράδα, αλλά και οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού. Επιπλέον, πρώτη ήττα στο γήπεδο της στο φετινό Κλαουσούρα, ενώ μηδέν ενεργητικό μετά από έξι συνεχόμενες αγωνιστικές όπου έβρισκε δίχτυα, ανεξάρτητα αποτελέσματος. Σε ρηχά νερά η Τιχουάνα στο ματς με την Αμέρικα, στο οποίο ήταν φλύαρη και δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλο της και στο οποίο ηττήθηκε δίκαια από τους πολύ πιο επικίνδυνους και ανώτερους κατά διαστήματα φιλοξενούμενους. Μία νίκη (Πουέμπλα 1-0), τρεις ισοπαλίες (Χουάρες 0-0, Ατλέτικο Σαν Λουίς 2-2, Μοντερέι 1-1) και μία ήττα (Τίγκρες 2-3) για την Τιχουάνα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Πατσούκα και τρεις ισοπαλίες, σε 11 ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Τιχουάνα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως η Πατσούκα θα θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ώστε να σπάσει το ρόδι στο φετινό Κλαουσούρα, έχοντας μάλιστα σύμμαχο και την καλή προϊστορία που έχει την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Τιχουάνα. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, από την στιγμή που η Τιχουάνα είναι ομάδα που παίζει με άγνοια κινδύνου και έχει βρει δίχτυα και στα πέντε εκτός έδρας ματς που έχει δώσει στο πρωτάθλημα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.