Στο «Κριστιάν Μπενίτες Μπετανκούρ» της Γκουαγιακίλ, ο δεύτερος «εμφύλιος» του Εκουαδόρ, ανάμεσα στην τοπική Σίτι και την Άουκας, στον οποίο οι φιλοξενούμενοι έχουν μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το προ 15 περίπου ημερών υπέρ τους 2-1 στην πρώτη μονομαχία τους στο Κίτο.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον προκριματικό γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Γκουαγιακίλ Σίτι με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Εκτός περιοχής ψηλοκρεμαστό πλασέ του Παράλες και 0-1 για την Γκουαγιακίλ Σίτι στο ματς στο Κίτο στο εικοστό έβδομο λεπτό, σε μία φάση όπου ο σκόρερ είδε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων πολύ έξω από την εστία του, με το 1-1 όμως από την Άουκας στο τριάντα επτά, από πέναλτι του Αργεντινού επιθετικού Φιντριζέφσκι. Δικαιολογημένα ακολούθως τα παράπονα της Γκουαγιακίλ Σίτι για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ κυρίαρχος στην συνέχεια στην επανάληψη η Άουκας, η οποία κατάφερε τελικά να λυγίσει την αντίπαλο της, με κοντινή κεφαλιά του Φιντριζέφκσι (φωτό), στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εντός συνόρων, ήττα με 0-3 την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Τέχνικο Ουνιβερσιτάριο, με την οποία η Γκουαγιακίλ Σίτι «υποχώρησε» στην 13η θέση του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος του Εκουαδόρ και στο +5 από την ουραγό Ολμέδο. Στον αντίποδα, δραματικό 3-3 φιλοξενώντας τη Ντελφίν, με την Άουκας στην 6η θέση και το -5 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ. Ένας ματς, στο οποίο η Άουκας πραγματοποίησε στο ογδόντα τέσσερα προσωρινά την ανατροπή και στο οποίο όμως είδε τη Ντελφίν να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Γκουαγιακίλ Σίτι, μία για την Άουκας και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Κριστιάν Μπενίτες Μπετανκούρ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Σε καλύτερη τόσο αγωνιστική όσο και βαθμολογική κατάσταση στο πρωτάθλημα η Άουκας, με τον «εμφύλιο» όμως στα προκριματικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, να είναι μια εντελώς διαφορετική υπόθεση, σε σχέση με τις μονομαχίες των δύο ομάδων στις εγχώριες διοργανώσεις.

Εκτίμηση: Over 2,5