Η Τιμάο καλείται να ρεφάρει απέναντι στην 3η της βαθμολογίας Γκρέμιο την πρόσφατη γκέλα που έκανε στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Παλμέϊρας ( 3-3) – σε ένα ματς στο οποίο είχε προηγηθεί τρεις φορές η Βερντάο αλλά ισάριθμες «απάντησε» η ομάδα του Τίτε με τον Βάγκνερ Λοβ να ισοφαρίζει για τελευταία φορά περίπου δέκα λεπτά πριν από την λήξη.

Η Κορίνθιανς λοιπόν μπορεί αν προπορεύεται στην βαθμολογία αλλά η δική της ισοπαλία στο ματς με την Παλμέϊρας σε συνδυασμό με την νίκη της Γκρέμιο απέναντι στην Γκοϊάς έφερε την διαφορά τους μόλις στο -6 και εξ ορισμού το αποψινό τους παιχνίδι μετατρέπεται σε ντέρμπι κορυφής.
Εκτός δράσης είναι ο τιμωρημένος αμυντικός Φάγκνερ (19/0) όπως και ο στόπερ Ζιλ ( 21/1) ενώ τραυματίες είναι οι: Μπρούνο Ενρίκι ( 18/0, μέσος) – Ελίας ( 14/4, μέσος).
Λογικά θα δούμε το «4-5-1» με μοναδικό προωθημένο τον Βάγκνερ Λοβ και τον Ρενάτο Αγκούστο να του δίνει βοήθειες από τα χαφ.

Η Γκρέμιο από την δική της πλευρά καλείται να «χτίσει» πάνω στο πρόσφατο 2-1 επί της Γκοϊας σε ένα ματς στο οποίο δυσκολεύτηκε παραπάνω και από ότι ενδεχομένως να φανερώνει το τελικό σκορ να «λυγίσει» την αντίπαλο της η οποία έπαιζε από το 34ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φελίπε Μασέδο.

Τελικά την λύτρωση σε εκείνο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους έδωσε ο Έβερτον Σόουσα με το τέρμα που πέτυχε έξι λεπτά πριν από το φινάλε.
Ο τεχνικός της ομάδας Ρόζερ δεν μπορεί να υπολογίζει εν όψει της αποψινής αναμέτρησης σε κάποιους παίκτες- κλειδιά όπως είναι ο κεντρικός αμυντικός Εράσο ( 12/1), ο επιθετικός Φερναντίνιο ( 10/1) και ο μέσος Μαικόν ( 2/0).

Οι φιλοξενούμενοι με 44 βαθμούς είναι στην παρούσα φάση στην 3η θέση και εάν κερδίσουν απόψε την Κορίνθιανς όχι μόνο θα ψαλιδίσουν την διαφορά τους με την κορυφή αλλά ενδεχομένως και να προσπεράσουν στην 2η θέση την Ατλέτικο Μινέϊρο η οποία λίγη ώρα νωρίτερα θα έχει υποδεχτεί την Αβαϊ.
Αλλάζει λόγω απουσιών μεσοεπιθετικά το «4-2-3-1» ο Ρόζερ στο «4-4-2» έχοντας πλέον ως επιθετικό δίδυμο τους: Πέδρο Ρότσα – Μπομπό.

Προϊστορία: Η Κορίνθιανς είναι αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Γκρέμιο.

• Κρίσιμο ματς και για τις δυο ομάδες με την Κορίνθιανς να έχει ένα «ελαφρύ» προβάδισμα.