Η τελευταία χρονικά αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, με τη Μιγιονάριος να έρχεται από ισοπαλία στο κλάσικο της πρωτεύουσας με την Σάντα Φε και την Ατλέτικο από ήττα στο τοπικό ντέρμπι της Μπαρανκίλα από την Ουνιαοτόνομα με 2-0.

Ισοπαλία με 1-1 στο κλάσικο με την Σάντα Φε για τη Μιγιονάριος, στο ντεμπούτο στον πάγκο της για τον 59χρονο Ρουμπέν Ίσραελ. Ένα κλάσικο το οποίο πήρε χαρακτήρα θρίλερ στο τέλος, με την Σάντα Φε να παίρνει το προβάδισμα με πέναλτι του Μορέλο στο ογδόντα τέσσερα, με την «απάντηση» της Μιγιονάριος να έρχεται με πέναλτι του Ινσούα στο τέταρτο των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, το μικρό αήττητο σερί σε όλες τις διοργανώσεις (Πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα) πήρε άδοξα τέλος για την Τζούνιορ, η οποία γνώρισε την ήττα από την Ουνιαοτόνομα με 2-0. Άκαρπη η υπεροχή της Τζούνιορ, με πολύ καθοριστικά τα δύο γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων με «δράστη» τον 23χρονο Πάμπλο Ρόχας (3΄, 52΄).

Προϊστορία:Εννέα νίκες για τη Μιγιονάριος και έξι ισοπαλίες σε 15 ματς των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στην πρωτεύουσα της Κολομβίας.

Στοιχηματικά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και την θετική προϊστορία της Μιγιονάριος. Μια Μιγιονάριος, η οποία θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα προκειμένου να βρεθεί εντός της πρώτης οκτάδας και τα πλέι οφ, έχοντας απέναντι μια Τζούνιορ, η οποία αν και ιδιαίτερα σκληρός αντίπαλος, είναι αρκετά απρόβλεπτη το τελευταίο διάστημα προσπαθώντας να τα καταφέρει με τρία καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη (Πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα). (1)