ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εκ του αποτελέσματος κρινόμενος δεν πήγα καλά αφού πέρασε μόλις η μία από τις τέσσερις ισοπαλίες που πρότεινα όμως πρέπει να πω ότι στάθηκα πολύ άτυχος αφού τα υπόλοιπα χάθηκαν κυριολεκτικά στη λεπτομέρεια. Είχαμε λοιπόν Τοντέλα-Μορεϊρένσε 1-2 (παιχνίδι για Χ έγινε 1-2 στο τέλος) Ουέσκα-Ρέους 2-1 (έμεινε με 10 παίκτες η φιλοξενούμενη για να χάσει) και Μούρθια-Οβιέδο 0-1 (άδικη ήττα για τους γηπεδούχους που ήταν τουλάχιστον ισάξιοι). Τέλος πέρασε εύκολα το Βέροια-Πλατανιάς 0-0. Πάμε στα φρέσκα τώρα.

ΑΛΜΕΡΙΑ-ΚΟΡΔΟΒΑ: Μία ακόμα κακή εμφάνιση για την Αλμερία σε εκτός έδρας παιχνίδι και ήττα 2-1 από την ανώτερη της Σαραγόσα. Ομάδα με περιορισμένες δυνατότητες θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να πετύχει την παραμονή (ήδη βρίσκεται στην προτελευταία θέση). Επιβεβαίωσε την περίοδο κάμψης που περνάει η Κόρδοβα με την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε στη Βαγιαδολίδ. Τρέχει το χειρότερο σερί της με πέντε παιχνίδια χωρίς τρίποντο 0-4-1 όμως εξακολουθεί να βρίσκεται εντός ζώνης πλέι οφ και είναι ζήτημα χρόνου να συνέλθει. Οι δύο αντίπαλοι θα παίξουν με πρώτο στόχο να μη χάσουν κάτι που δίνει αυξημένες πιθανότητες στην ισοπαλία.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ-ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ίδρωσε αρκετά η Μαγιόρκα όμως στο τέλος κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 από την Ταραγόνα. Συνεχίζει χωρίς νίκη εκτός όμως στο γήπεδό της παρουσιάζεται αποτελεσματική και όλα δείχνουν ότι εκεί θα στηριχθεί για να πετύχει το στόχο της που είναι η παραμονή. Νίκη μετά από έξι αγωνιστικές για τη Σαραγόσα 2-1 την Αλμερία ύστερα από παιχνίδι που είχε την πρωτοβουλία από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Νικηφόρο ντεμπούτο και για τον νέο της τεχνικό Ραούλ Ανιέ (με αρκετές εμπειρίες στη Σεγκούντα) ο οποίος μπορεί με το υλικό που έχει στα χέρια του να την κάνει πρωταγωνίστρια. Ρισκάρω με την ισοπαλία.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Εσπανιόλ 0-1 στη Σεβίλλη επί της Μπέτις και ξέφυγε αρκετά από την ουρά της βαθμολογίας. Αλλαγμένη προς το καλύτερο συμπλήρωσε 4 παιχνίδια αήττητη στο πρωτάθλημα 1-3-0 και δείχνει ικανή να βγάλει τη χρονιά μακριά από περιπέτειες. Κυριάρχησε η Μπιλμπάο στο παιχνίδι με την Οσασούνα όμως ήταν πολύ άστοχη και στο τέλος παραχώρησε την πρώτη της ισοπαλία 1-1. Στην Καταλονία θα έχει σημαντικές επιστροφές όμως θα έχει και την κόπωση από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι κόντρα στην Γκενκ για το Γιουρόπα Λιγκ. Δίνω στην ισοπαλία καλές πιθανότητες.

ΝΤΙΖΟΝ-ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Για θετικό αποτέλεσμα ταξίδευσε η Ντιζόν στην Κορσική κόντρα στη Μπαστιά και τα κατάφερε φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας 0-0. Χωρίς ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές δείχνει χαρακτήρα πατάει καλύτερα στην κατηγορία και μπορεί να πετύχει το στόχο της που είναι η παραμονή. Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση η Γκινγκάμπ κέρδισε 1-0 την Ανζέ και σκαρφάλωσε στην 4η θέση. Βρίσκεται σε σταθερά καλή φόρμα παίζει δίχως άγχος και μπορεί να κάνει την έκπληξη στο τέλος και να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Νομίζω ότι η ισοπαλία δεν θα κακοπέσει σε καμία από τις δύο.