ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Δεν τα πήγαμε καλά το περασμένο Σαββατοκύριακο αφού πέρασε μόλις μία από τις τέσσερις προτάσεις μου για ισοπαλία. Ευστόχησα λοιπόν στο Μπαστιά-Μονπελιέ 1-1 ενώ θα μπορούσε να περάσει και το Χετάφε-Σαραγόσα 1-0 αν ο διαιτητής δεν έδινε στο τέλος ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι. Χάθηκαν επίσης και τα Οβιέδο-Λεβάντε 2-0 και Αλαβές-Εσπανιόλ 0-1 όπου οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη μεγάλη πίεση που δέχτηκαν παίζοντας φουλ άμυνα. Πάμε στα φρέσκα τώρα

MΟΥΡΘΙΑ-ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ: Παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε η Μούρθια δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 2-1 από την Τενερίφη. Τα συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα την έφεραν στην προτελευταία θέση και το κλίμα στις τάξεις της δεν είναι και το καλύτερο. Νίκη ανάσα πέτυχε η Νουμάνθια 2-1 επί της Βαγιαδολίδ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός έδρας δεν έχει νίκη ακόμα, όμως έχει αποσπάσει πέντε ισοπαλίες σε επτά εξόδους. Απέναντι στη σχετικά άσφαιρη Μούρθια μπορεί τ θετικό αποτέλεσμα και θα προτείνω την ισοπαλία.

ΟΥΕΣΚΑ-ΧΙΡΟΝΑ: Αν και έπαιζε με δέκα παίχτες από το πρώτο ημίχρονο η Ουέσκα κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας 2-2 από την έδρα της Βαγιεκάνο. Εξακολουθεί να διατηρείται εντός πλέι οφ και με βασικό όπλο της την ισχυρή της έδρα θα παλέψει μέχρι τέλους για την άνοδο. Εύκολα η Χιρόνα κέρδισε τη Λούγο 3-1 και πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κάτι που επιβεβαιώνεται από τα τελευταία αποτελέσματα 5-4-1 και μπορεί να φύγει αλώβητη από τη ζόρικη έδρα της Ουέσκα. Ρίσκο στην ισοπαλία.

ΑΝΖΕ-ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ύστερα από ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι η Ανζέ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στη δύσκολη έδρα της Ρεν. Εδραιώθηκε στο μέσον της βαθμολογίας και όλα δείχνουν ότι θα περάσει μία ήσυχη χρονιά μακριά από περιπέτειες. Πρώτη εντός έδρας ήττα υπέστει η Σεντ Ετιέν 0-1 από την πρωτοπόρο Νις σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με τον διαιτητή να μην της δίνει καθαρό πέναλτι στο 0-0. Γενικά η ομάδα του Γκαλτιέ στέκεται πολύ καλά αμυντικά όμως το μεγάλο πρόβλημά της είναι η επίθεση όπου δυσκολεύεται στην παραγωγή φάσεων και στο σκοράρισμα. Πιθανή η μοιρασιά.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΛΕΓΑΝΕΣ: Χωρίς να είναι καλύτερη η Εσπανιόλ κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Αλαβές 0-1 και να αποκτήσει έτσι απόσταση ασφαλείας έξι βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στην έδρα της πάντως παίζει με άγχος και δεν έχει νίκη ακόμα 0-4-2. Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Λεγανές πήρε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην Οσασούνα και ανέπνευσε βαθμολογικά. Αν και θεωρείται φαβορί για υποβιβασμό δείχνει ικανή να το παλέψει και στο ΄τέλος να τα καταφέρει. Αξίζει το ρίσκο της ισιπαλίας.