Το σπουδαιότερο ζευγάρι της φάσης των «16», με τις δύο ομάδες να βρίσκονται αντιμέτωπες για δεύτερη φορά φέτος μετά τον δραματικό τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ στις αρχές του Αυγούστου στο Τροντχάιμ, εκεί όπου η Ρεάλ επικράτησε 3-2 με τέρμα του Καρβαχάλ ένα λεπτό πριν το φινάλε της παράτασης.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, ένας ακόμη τίτλος για την Ρεάλ μέσα στο 2016 με την, έστω και δύσκολη νίκη της στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων σε βάρος της Κασίμα, με το 4-2 απέναντι στην ιαπωνική ομάδα στην παράταση να είναι και το τελευταίο της αγωνιστικό δείγμα για την περσινή χρονιά. Μια Ρεάλ, η οποία με τη νίκη της αυτή συμπλήρωσε τριάντα επτά ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, με τελευταία το 0-2 στην Γερμανία από την Βόλφσμπουργκ στις αρχές Απριλίου για τα προημιτελικά τότε του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ. Στην κορυφή και το +3 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Μπαρτσελόνα, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο ενώ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στον προηγούμενο γύρο όπου «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την 3ης κατηγορίας Λεονέσα (7-1, 6-1). Εκτός οι Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Κόβασιτς και Μπέιλ ενώ έκπληξη και η απουσία για λόγους ξεκούρασης, του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στον αντίποδα, στην 3η θέση και το -4 από τη «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο, βέβαια με ένα ματς περισσότερο και με παρουσία στις «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι, η οποία έχει παίξει πολύ ελκυστικό ποδόσφαιρο και η οποία έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ στις αρχές Αυγούστου στο μεταξύ τους τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ όπου λύγισε με 2-3 ένα λεπτό πριν τη λήξη της παράτασης, έχοντας δει νωρίτερα την Ρεάλ να ισοφαρίζει στο τρίτο των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του ματς. Κανένα οίκτο στον προηγούμενο γύρο στην 4ης κατηγορίας Φορμεντέρα, κερδίζοντας 5-1 στο πρώτο ματς εκτός και 9-1 ακολούθως στον επαναληπτικό του «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», σημειώνοντας πως αυτό ήταν και το τελευταίο αγωνιστικό δείγμα της για το 2016 ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Σημείο αναφοράς, η απουσία της ισοπαλίας σε 12 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Σούπερ Καπ), βλέποντας την Ρεάλ με δέκα έναντι δύο της Σεβίλλης.

Στοιχηματικά, η τιμή που συνοδεύει την Ρεάλ προκαλεί, τουλάχιστον χαμόγελο, μιλώντας για ματς κυπέλλου με αντίπαλο την επικίνδυνη Σεβίλλη. Ειδικό στοίχημα τερμάτων μια απόλυτα λογική επιλογή, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.