Το πρώτο χρονικά ματς για την 14η αγωνιστική, με την ομάδα του Περθ στη 5η θέση με 14 βαθμούς, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την εδραιώσει εντός της πρώτης εξάδας και την σημερινή αντίπαλο στην 8η με δύο λιγότερους.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, έξι ματς χωρίς τρίποντο για την ομάδα του Περθ, η οποία κινήθηκε σε ρηχά νερά την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα των Γουέστερν Σίδνεΐ Γουόντερερς, με επιτυχία, πάντως, βάσει εικόνας, τον βαθμό που απέσπασε από το μεταξύ τους 1-1. Μπροστά στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό με κοντινό πλασέ του Τάγκαρτ, βλέποντας την ομάδα του Περθ να «πληρώνει» στην συνέχεια το ότι προτίμησε να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα, απειλώντας μόνο σε μία φάση, προς το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου. Ισορροπημένο απόλυτα το ρεκόρ της σε έξι εντός έδρας ματς (2-2-2) ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την ομάδα του Ουέλινγκτον, με αποτυχία πάντως το 0-0 στην πιο πρόσφατη εξ αυτών φιλοξενώντας την ουραγό Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ. Πικρή γεύση για την ομάδα του Ουέλινγκτον από το συγκεκριμένο ματς, βλέποντας να κυριαρχεί, να έχει σημαντικές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πέφτοντας όμως πάνω σε ένα γκολκίπερ, ο οποίος κατέβασε ρολά. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την ομάδα του Ουέλινγκτον σε έξι εκτός έδρας ματς ενώ σταθερά εκτός ο μέσος ΜακΓκλίντσεϊ.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την ομάδα του Περθ, έξι για αυτή του Ουέλινγκτον και μία ισοπαλία, σε 15 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Στοιχηματικά, απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ματς ανάμεσα σε δύο απρόβλεπτες και με τον ίδιο στόχο, ομάδες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.