Η επιστροφή στις νίκες ο στόχος για την ομάδα της Μελβούρνης, μάλιστα στην «πρώτη» στον πάγκο για τον 42χρονο Μίκαελ Βαλκάνης (φωτό) μετά την απρόσμενη παραίτηση μεσοβδόμαδα του Ολλανδού Φαν’τ Σχιπ.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, πέντε ματς χωρίς τρίποντο για την ομάδα της Μελβούρνης μετά και το 2-2 στην έδρα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς και στο -6 πλέον από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, συμπολίτισσα Βίκτορι, σημειώνοντας πως οι δύο πρώτες θέσεις οδηγούν απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφ. Ένα ματς, στο οποίο ότι πήγαινε μέσα «έγραφε», με την Σίτι μπροστά στο σκορ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του αγέραστου Τιμ Κέιχιλ, με διπλή «απάντηση» από τους γηπεδούχους στο τελευταίο τέταρτο (77΄, 85΄) και τον Φορναρόλι τελικά να σώζει τα προσχήματα στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την ομάδα της Μελβούρνης σε επτά εντός έδρας ματς ενώ εκτός ο μέσος Μπρατάν, ο οποίος συμπλήρωσε αριθμό καρτών.

Στον αντίποδα, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη για τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς μετά και το 1-1 φιλοξενώντας την Περθ Γκλόρι, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του 43χρονου Τόνι Πόποβιτς είδε την αντίπαλο της να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, σε μία από τις δύο φάσεις που είχε γενικότερα σε όλο τον αγώνα και στο οποίο θα μπορούσε, αν υπήρχε πιο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, να πραγματοποιήσει την ανατροπή μετά την ισοφάριση του Σοτίριο στο εξήντα επτά. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς σε έξι εκτός έδρας ματς ενώ εκτός λόγω τιμωρίας ο Ισπανός μέσος Ντίμας και ο Αργεντινός επιθετικός Σάνταλαμπ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την ομάδα της Σίτι και τέσσερις για τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία στη Μελβούρνη.

Στοιχηματικά, χωρίς περιθώρια νέας απώλειας βαθμών η Σίτι, πόσο μάλλον εντός και κόντρα σε έναν αντίπαλο, θεωρητικά, στα μέτρα της. Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας επιπλέον πως η Σίτι δεν θα επηρεαστεί από την απρόσμενη παραίτηση του Φαν’τ Σχιπ. Χωρίς νίκη, άλλωστε, με τον Ολλανδό στον πάγκο από τα τέλη Νοεμβρίου.