Πολύ σπουδαία βαθμολογικά η αναμέτρηση στο «Μεντιτεράνεο», βλέποντας την Αλμερία εντός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η ομάδα της Μαδρίτης με νίκη θα βρεθεί στην 2η θέση, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, οδυνηρή ήττα, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, για την Αλμερία την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μιραντές με 1-2, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει την ομάδα του 37χρονου Φερνάντο Σοριάνο εντός επικίνδυνης ζώνης. Μπροστά στο σκορ με την έναρξη σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να πραγματοποιεί την ανατροπή, βρίσκοντας δίχτυα στις δύο πιο αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες, την στιγμή μάλιστα που η Αλμερία είχε ευκαιρίες για γκολ με το σκορ στο 1-1. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Αλμερία, σε εννέα ματς στο «Μεντιτεράνεο» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πάντως πως ο Φερνάντο Σοριάνο θα παρακολουθήσει το ματς από την εξέδρα λόγω της αποβολής του στο ματς με τη Μιραντές.

Στον αντίποδα, αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Χετάφε, μετά το 3-1 φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό, το οποίος προήλθε εξ ολοκλήρου στο δεύτερο ημίχρονο, να φέρνει την ομάδα του Χοσέ Μπορνταλάς σε απόσταση βολής από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Χιρόνα. Ο ορισμός της αποτελεσματικότητας στο συγκεκριμένο ματς, με την Χετάφε να βρίσκει τρεις φορές τα δίχτυα στις ισάριθμες αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Χετάφε, σε εννέα ματς μακριά από το «Αλφόνσο Πέρες» ενώ εκτός ο στόπερ Χουάν Κάλα (γνώριμος μας από το σύντομο πέρασμα του από την ΑΕΚ) και ο δεξιός μπακ Μολινέρο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Αλμερία, δύο για την Χετάφε και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία στο «Μεντιτεράνεο».

Στοιχηματικά, αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Κάτι παραπάνω από εμφανές πως η Αλμερία είναι ομάδα έδρας (5-3-1), σημειώνοντας πως δεν έχει νίκη μακριά από το γήπεδο της (0-3-7) ενώ ανεβασμένη τόσο αγωνιστικά όσο φυσικά και βαθμολογικά η Χετάφε απειλώντας την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Χιρόνα.