Κάκιστη πορεία και ουραγός η πρωταθλήτρια Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ, την στιγμή που η Βίκτορι ψάχνει το τρίποντο που όχι μόνο θα την εδραιώσει στην 2η θέση αλλά θα την φέρει ταυτόχρονα και στο -4 από την πρωτοπόρο ομάδα του Σίδνεϊ.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, τυχερός βαθμός την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ουέλινγκτον Φοίνιξ, σε ένα ματς όπου μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αδελαΐδα ήταν ο γκολκίπερ Γκαλέκοβιτς, ο οποίος κατέβασε ρολά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το τελικό 0-0. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την ομάδα της Αδελαΐδας σε έξι εντός έδρας ματς ενώ σταθερά εκτός ο μέσος ΜακΓκρι.

Στον αντίποδα, εύκολη επικράτηση με 4-2 για την ομάδα της Μελβούρνης φιλοξενώντας τους Νιούκαστλ Τζετς, σε ένα ματς όπου η Βίκτορι ζορίστηκε μόνο στο πρώτο ημίωρο, βλέποντας να πατάει το γκάζι αμέσως μετά το πρώτο της τέρμα με το πέναλτι του Μπερίσα στο τριακοστό λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήτα για την Βίκτορι σε πέντε εκτός έδρας ματς ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ, πέντε για την ομάδα της Μελβούρνης και ισάριθμες ισοπαλίες, σε 16 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Στοιχηματικά, εκτίμηση μου, πως αν οι φιλοξενούμενοι είναι προσεκτικοί και δεν δώσουν δικαιώματα, εύκολα ή δύσκολα, θα φτάσουν στο «διπλό».