Το πιο δυνατό ματς του σημερινού προγράμματος, σημειώνοντας ταυτόχρονα πως είναι και το πρώτο από τα δύο συνεχόμενα στο «Αφόνσο Ενρίκες» ανάμεσα στην Γκιμαράες και τη Μπενφίκα καθώς ακολουθεί μεσοβδόμαδα αυτό για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Γκιμαράες το εντός 2-2 του Λιγκ Καπ με την Πάσος Φερέιρα, σε ένα ματς στο οποίο ισοφάρισε στο δεύτερο των καθυστερήσεων ενώ στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο σκορ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να την φέρνει στην 2η θέση του ομίλου της και να την υποχρεώνει μόνο σε νίκη την τελευταία αγωνιστική σε βάρος της Μπενφίκα. Μια Γκιμαράες, η οποία έρχεται από τρία συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατο το 1-0 στην έδρα της Αρούκα, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε κατά κράτος της αντιπάλου της και στο οποίο βρήκε τελικά τη λύση δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Γκιμαράες σε επτά ματς στο «Αφόνσο Ενρίκες» ενώ στο Κόπα Άφρικα με την εθνική του Μάλι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Μούσα Μαρέγκα.

Στον αντίποδα, έξι συνεχόμενες νίκες για τη Μπενφίκα σε όλες τις διοργανώσεις, με τελευταία εξ αυτών το εύκολο 4-0 μεσοβδόμαδα για το Λιγκ Καπ φιλοξενώντας την 2ης κατηγορίας Βιζέλα. Μια Μπενφίκα, η οποία εξυπηρετείται με δύο αποτελέσματα μεσοβδόμαδα στο «Αφόνσο Ενρίκες» στην δεύτερη μονομαχία της με την Γκιμαράες, κυνηγώντας το τέταρτο συνεχόμενο Λιγκ Καπ και η οποία βρίσκεται στο +4 από την Πόρτο, ψάχνοντας σήμερα το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει ή και να αυξήσει αυτή την διαφορά, περιμένοντας φυσικά λίγες ώρες αργότερα το αποτέλεσμα των «δράκων» στην έδρα της Πάσος Φερέιρα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Μπενφίκα σε οκτώ εκτός έδρας ματς ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκιμαράες, έξι για τη Μπενφίκα και μία ισοπαλία, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Αφόνσο Ενρίκες».

Στοιχηματικά, φαβορί βάσει του σετ των τιμών η Μπενφίκα αλλά χωρίς καμία αξία η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά από την στιγμή που δοκιμάζεται στην έδρα της πολύ ανεβασμένης το τελευταίο διάστημα Γκιμαράες, ανεξάρτητα μάλιστα της απουσίας του πρώτου σκόρερ των γηπεδούχων.