Σε ρόλο φαβορί η Λεβάντε φιλοξενώντας την σκληροτράχηλη Λούγκο, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στο +6 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Χετάφε, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο.

Ιδανικό το κλείσιμο της προηγούμενη χρονιάς για τους γηπεδούχους, βλέποντας τη Λεβάντε να μην ικανοποιεί με το αγωνιστικό της πρόσωπο αλλά να φτάνει σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας «επαγγελματικά» τρίποντα, επικρατώντας 1-0 τόσο της Τενερίφης όσο και της Ράγιο Βαγιεκάνο. Το αήττητο στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», μετρώντας επτά νίκες και δύο ισοπαλίες σε επτά ματς ενώ σταθερά εκτός ο στόπερ Τσέμα και ο μέσος Μοντανιές.

Ιδανικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το κλείσιμο και για τη Λούγκο, η οποία με επτά βαθμούς στα τρία τελευταία της ματς για το 2016 διατήρησε την επαφή της με την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, βλέποντας το εντός 1-1 με την Ουέσκα να διαδέχεται το 2-1 φιλοξενώντας τη Νουμάνθια και το 3-1 στην έδρα της ΟΥΚΑΜ Μούρθια. Δύο πρόσωπα στο ματς με την Ουέσκα, με πολύ υποτονικό πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ, βλέποντας όμως τη Λούγκο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη όπου και κατάφερε να σώσει τον βαθμό με πέναλτι του Χοσελού επτά λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Λούγκο σε εννέα εκτός έδρας ματς ενώ σταθερά εκτός ο μέσος Καρμόνα.

Προϊστορία: Το σημερινό θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Λεβάντε.

Στοιχηματικά, πολύ πιο δύσκολο το σημερινό ματς για την πρωτοπόρο της κατηγορίας, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Ιδιαίτερα αποτελεσματική βέβαια στο γήπεδο της η Λεβάντε αλλά απέναντι μια Λούγκο η οποία είναι η ομάδα με τις λιγότερες εκτός έδρας ήττες στην κατηγορία και η οποία βρίσκει δίχτυα για επτά συνεχόμενα ματς ανεξάρτητα αποτελέσματος.