Το συγκρότημα του Βιντσένστο Μοντέλα μπορεί να πανηγύρισε στην Ντόχα το Ιταλικό Σούπερ Καπ αλλά στο Καμπιονάτο τα χάλασε κάπως στο φινάλε αφού την τελευταία αγωνιστική “κόλλησε” απέναντι στην Αταλάντα εντός έδρας (0-0) και νωρίτερα είχε χάσει στην Ρώμη από την Ρόμα (0-1) με γκολ του Ναιγκολάν στα μέσα της επανάληψης.

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν απουσίες της τελευταίας στιγμής πλην των: Μοντολίβο- Μάτι Φερνάντεζ που λείπουν καιρό ενώ η είδηση είναι πως ο Μοντέλα σκέφτεται να ξεκινήσει βασικός μαζί στην επίθεση και τον Νιάνγκ και τον Μπάκα σε ένα “4-3-3” με τον Σούσο να τους πλαισιώνει στην τρίαινα μπροστά.

Η ομάδα της Σαρδηνίας ετοιμάζει το κόλπο γκρόσο με την απόκτηση του τερματοφύλακα της Παρί Σαλβατόρε Σιρίγκου ο οποίος έχει χάσει την θέση του βασικού στους Παριζιάνους από τον Τράπ με την μεταγραφή να θεωρείται από τα Ιταλικά ΜΜΕ θέμα ωρών να ανακοινωθεί και επίσημα.

Έκλεισε νικηφόρα το 2016 αφού κέρδισε σε ένα ματς- ροντέο όπως φανερώνει και το τελικό 4-3 την Σασουόλο και από ότι φαίνεται αυτή η νίκη -που ήταν η πρώτη μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα ( 0-1-2) στην κατηγορία – έπεισε τον πρόεδρο να κρατήσει στον πάγκο τον προπονητή Ραστέλι και να του δώσει την ευκαιρία να ορθοποδήσει μαζί με την ομάδα στον δεύτερο γύρο.

Προϊστορία: Η Μίλαν έχει κερδίσει και τα 11 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Κάλιαρι σε όλες τις διοργανώσεις ενώ στα έξι τελευταία οι “ροσονέρι” το έχουν πετύχει από το πρώτο ημίχρονο.

* Εκτιμώ πως η Μίλαν θα το πάρει το ματς αλλά επειδή ο Άσος είναι χαμηλός θα ποντάρω μαζί με το “1” και τα πολλά γκολ αφού παρά την κακή εικόνα που έχει η Κάλιαρι στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της πιστεύω πως μπορεί να βρει δίχτυα και εκείνη.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1+ Over 2,5