Το τελευταίο χρονικά και σπουδαιότερο ταυτόχρονα ματς του σημερινού προγράμματος, βλέποντας την Βιγιαρεάλ στην 5η θέση, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και τη Μπαρτσελόνα στην 3η, στο -2 από την Σεβίλλη και το -6 από την πρωτοπόρο Ρεάλ. Κοινό σημείο για τις δύο ομάδες, οι ήττες τους μεσοβδόμαδα στο κύπελλο για την φάση των «16» σε «Ανοέτα» και «Σαν Μαμές», αντίστοιχα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, κατώτερη του αναμενόμενου η Βιγιαρεάλ στο «Ανοέτα», με απόλυτα δικαιολογημένο το 1-3 από την Σοσιεδάδ, σημειώνοντας πως τα δεδομένα, ενόψει του επαναληπτικού, θα ήταν πολύ πιο δύσκολα αν δεν ερχόταν το εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα του Τριγκέιρος, σε μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Βιγιαρεάλ σε οκτώ ματς στο «Μαδριγκάλ» ενώ στο Κόπα Άφρικα με την εθνική του Κονγκό ο επιθετικός Μπακαμπού.

Στην αντίπερα όχθη, πικρή γεύση για τη Μπαρτσελόνα από το 1-2 στο «Σαν Μαμές» στην πρώτη μονομαχία της για την φάση των «16» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε ένα ματς όπου η ομάδα του Λουίς Ενρίκε «πλήρωσε» τόσο την αφέλεια του πρώτου ημιχρόνου όπου έδωσε δύο εύκολα τέρματα στην όσο και την αστοχία της στην επανάληψη, ειδικά στο τελευταίο τέταρτο όταν και βρέθηκε με διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Μπαρτσελόνα σε οκτώ ματς μακριά από το «Καμπ Νου» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βιγιαρεάλ, έξι για τη Μπαρτσελόνα και τρεις ισοπαλίες, σε έντεκα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Μαδριγκάλ» σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει τη Μπαρτσελόνα, ειδικά από την στιγμή που δοκιμάζεται σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.