Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Ρομαρέδα», με την Σαραγόσα σε απόσταση βολής από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Χιρόνα βρέθηκε στην 3η θέση, βλέποντας πλέον την πλάτη της Χετάφε, έστω και με ένα ματς λιγότερο από την ομάδα της Μαδρίτης.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, ιδανικό το κλείσιμο για το 2016, βλέποντας την Σαραγόσα να επικρατεί 2-1, χωρίς μάλιστα να ικανοποιήσει, μέσα στη Μαδρίτη της Ράγιο Βαγιεκάνο, πανηγυρίζοντας το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο της χρονιάς. Σε αντίθεση, πάντως, με την πολύ μέτρια εκτός έδρας παρουσία της, ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «Ρομαρέδα» όπου μετρά έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα σε εννέα συνολικά ματς. Τιμωρημένος για σήμερα ο 27χρονος Ουρουγουανός στόπερ Μαρσέλο Σίλβα, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις στο ματς με την Ράγιο Βαγιεκάνο.

Στον αντίποδα, δύο πρόσωπα για την Χιρόνα στο 4-2 της τελευταίας αγωνιστικής για το 2016 φιλοξενώντας την Ταραγόνα, με αρκετά υποτονικό πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε με 1-2 πίσω στο σκορ, ανεβάζοντας όμως κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη όπου πραγματοποίησε με εμφατικό τρόπο την ανατροπή. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Χιρόνα σε εννέα εκτός έδρας ματς ενώ στην αποστολή του Μαρόκου για το Κόπα Άφρικα ο γκολκίπερ Μπούνου.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαραγόσα και δύο για την Χιρόνα, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία στο «Ρομαρέδα».

Στοιχηματικά, ιδιαίτερα αποτελεσματική, όπως προαναφέρθηκε, η Σαραγόσα στο «Ρομαρέδα» αλλά απέναντι της σήμερα ένας πολύ επικίνδυνος αντίπαλος, ο οποίος μάλιστα βρίσκει δίχτυα για οκτώ συνεχόμενα ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος. Αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο, ειδικό στοίχημα τερμάτων η πιο συνετή επιλογή.