Τελευταία αγωνιστική για τον 4ο όμιλο του Λιγκ Καπ και «τελικός» πρόκρισης ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Γκιμαράες να ψάχνει σήμερα μόνο τη νίκη, την στιγμή που η Μπενφίκα εξυπηρετείται και με την ισοπαλία.

Το δεύτερο συνεχόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στο «Αφόνσο Ενρίκες» μέσα σε διάστημα τριών ημερών μετά το 2-0 του πρωταθλήματος το Σάββατο που μας πέρασε για τη Μπενφίκα, το οποίο σε συνάρτηση με τη λευκή ισοπαλία της Πόρτο στην έδρα της Πάσος Φερέιρα, έδωσε αέρα έξι βαθμών από τους «δράκους» στην ομάδα του Ρουί Βιτόρια. Πολύ πιο αποτελεσματική η Μπενφίκα στο συγκεκριμένο ματς, «τιμωρώντας» τις ευκαιρίες της αντιπάλου της με τα τέρματα των Ζόνας και Μήτρογλου στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη όπου προσπάθησε να βρει ένα τρίτο τέρμα στις λιγοστές αντεπιθέσεις της. Εκτός για σήμερα για τους γηπεδούχους ο επιθετικός Μαρέγκα, ο οποίος είναι στο Κόπα Άφρικα με την εθνική του Μάλι ενώ για τη Μπενφίκα ο τραυματίας μέσος Φέισα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκιμαράες, εννέα για τη Μπενφίκα, προσθέτοντας φυσικά και το 2-0 του Σαββάτου και μία ισοπαλία, σε 13 ματς την τελευταία δεκαετία στο «Αφόνσο Ενρίκες» σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Στοιχηματικά, πολύ διαφορετικά τα δεδομένα στον σημερινό αγώνα καθώς αυτή που εξυπηρετείται με την ισοπαλία, σε σχέση βέβαια με το ματς του πρωταθλήματος, είναι η Μπενφίκα, βλέποντας την ομάδα του Ρουί Βιτόρια να έχει αγωνιστικό, ψυχολογικό αλλά και βαθμολογικό αβαντάζ. Παρόλα αυτά, αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.