Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πλαίσια της φάσης των «16» για το κύπελλο Ισπανίας, με ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς μετά το 2-2 του πρώτου ματς στο «Ριαθόρ».

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αλαβές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Ριαθόρ», αδυνατώντας όμως να φύγει με το «διπλό» από την Γαλικία, βλέποντας την σημερινή της αντίπαλο να ισοφαρίζει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μια Αλαβές, η οποία δεν συνάντησε προβλήματα στον προηγούμενο γύρο, ξεπερνώντας με δύο νίκες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-0) το εμπόδιο της ουραγού της 2ης κατηγορίας Ταραγόνα ενώ επιτυχία σίγουρα ο βαθμός που απέσπασε την Κυριακή το μεσημέρι στο «Σαν Μαμές» στο βασκικό ντέρμπι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (0-0), διατηρώντας ταυτόχρονα το αήττητο σε οκτώ συνεχόμενα ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Επόμενο ματς πρωταθλήματος αυτό της Κυριακής με την Θέλτα στο Βίγκο.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία και για τη Λα Κορούνια στο πρωτάθλημα το 1-1 της Παρασκευής στην Βαρκελώνη με την Εσπανιόλ όπως και η ανατροπή που πραγματοποίησε στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Μπέτις, της οποίας επικράτησε 3-0 στον επαναληπτικό του «Ριαθόρ», καλύπτοντας το 0-1 του «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», με σημείο αναφοράς πάντως πως δεν έχει ακόμα νίκη μακριά από το γήπεδο της σε δέκα ματς σε όλες τις διοργανώσεις (0-4-6). Επόμενο ματς για το πρωτάθλημα αυτό του Σαββάτου στο «Ριαθόρ» με την Βιγιαρεάλ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Αλαβές και δύο ισοπαλίες, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λα Κορούνια.

Στοιχηματικά, σε καλό momentum η Αλαβές, ξεπερνώντας, προς ώρας, το ταβάνι της, χωρίς αυτό πάντως να την χρήζει φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στο πολύ ισορροπημένο σημερινό ματς, στο οποίο η Λα Κορούνια είναι δεδομένο πω θα ρισκάρει.