Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «16», με προβάδισμα πρόκρισης για την Σοσιεδάδ μετά το υπέρ της 3-1 από το πρώτο ματς στο «Ανοέτα».

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους εύκολο έργο για την Βιγιαρεάλ στον προηγούμενο γύρο με την 3ης κατηγορίας Τολέδο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 3-0 του πρώτου ματς στην έδρα της αντιπάλου της, με τυπικής διαδικασίας τον επαναληπτικό στο γήπεδο της όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ στην εντός έδρας Κυριακάτικη μονομαχία της με τη Μπαρτσελόνα, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σανσόνε και στο οποίο όμως είδε το Λιονέλ Μέσι στο ενενήντα να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα με αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στον αντίποδα, απόλυτα δίκαιη η επικράτηση της Σοσιεδάδ στο πρώτο ματς, βλέποντας την βασκική ομάδα με προβάδισμα τριών τερμάτων στο εβδομήντα δύο, με την αντίπαλο της, όμως, να παίρνει το «φιλί της ζωής» με το εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα του Τριγκέιρος, πέντε λεπτά αργότερα, σημειώνοντας την εύκολη πρόκριση που είχε προηγηθεί σε βάρος της 2ης κατηγορίας Βαγιαδολίδ (3-1, 1-1). Παρόλα αυτά, το βαρύ 0-4 του Σαββάτου μέσα στο «Ανοέτα» από την Σεβίλλη μετρίασε τις θετικές εντυπώσεις που υπήρχαν και την έριξε ταυτόχρονα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Βιγιαρεάλ, προσθέτοντας και το 2-1 του φετινού πρωταθλήματος, τρεις για την Σοσιεδάδ και δύο ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, επιλογή μου ο «άσος», εκτιμώντας πως ο παράγοντας έδρα μπορεί να κάνει την διαφορά στο σημερινό ματς, ανεξάρτητα του αν η Βιγιαρεάλ καταφέρει ή όχι, να κάνει και την ανατροπή και να φτάσει φυσικά στην πρόκριση.

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 3-1 4/1/17: