Θεωρητικά η Μπορντό έχει προβάδισμα πρόκρισης, ωστόσο η Γκινγκάμπ μετράει συνεχόμενες καλές εμφανίσεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι δύο ομάδες προέρχονται από πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η Μπορντό επικράτησε με γκολ στο 87ο λεπτό της Κλερμόν με 1-0, ενώ η Γκινγκάμπ 2-1 της Χάβρης.
Οι Γιρονδίνοι έπαιξαν με αρκετές απουσίες και τελικά χρειάστηκαν ένα γκολ του Μάλκομ στο 87’ για να πάρουν την πρόκριση και να αποφύγουν την παράταση. Σήμερα θέλουν μια ακόμη πρόκριση στο Λιγκ Καπ, καθώς όλα δείχνουν ότι δύσκολα θα αναζητήσουν διάκριση μέσω του πρωταθλήματος.

Στο πρωτάθλημα βρίσκονται στην 10η θέση και απέχουν από την Ευρώπη εννέα πόντους. Ενώ η βαθμολογική διαφορά που έχουν από τη Γκινγκάμπ είναι πέντε πόντοι.

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από πέντε no goal στα τελευταία έξι ματς. ). Επιστρέφουν οι Ουνάς (Επιθετικός, 13,0), Σαμπαλί (Αμυντικός, 17,0) και Πουντζέ (Αμυντικός, 6,0), με σχετικά βασική ομάδα θα παίξει σήμερα ο Γκουβερνέ.

Με 4-3-3 θα αγωνιστούν οι γηπεδούχοι, έχοντας τους έμπειρους Πλασίλ και Τουλαλάν στη μεσαία γραμμή.

Σημαντικά πράγματα έχει καταφέρει η Γκινγκάμπ, η οποία βρίσκεται στην 5η θέση με 30 πόντους, πολύ μακριά απ’ τα χαμηλά στρώματα της κατάταξης. Ποντάρει πολλά στον παράγοντα έδρα, αφού εκεί μετράει ρεκόρ 6-2-1, έχει χάσει μόνο απ’ την πρωτοπόρο Νις. Εκτός έδρας πάντως έχει αρκετές αδυναμίες, αφού μετράει μόλις δύο νίκες σε 10 ματς και δέχεται σχεδόν πάντα γκολ.

Στα αγωνιστικά, θα υπάρχουν αρκετές απουσίες για τη Γκινγκάμπ. Εκτός οι βασικοί Γιόνσον, Μπριάν, Σαλιμπέρ και Ντιντό, ενώ η αποστολή απαρτίζεται από μόλις 17 παίκτες.  Ο σέντερ φορ Πριβά (11/2) επιστρέφει ενώ επιθετικά θα παίξει και ο Βέλγος Ντε Ποβ (14/4)