Με ξεχωριστό βαθμολογικό ενδιαφέρον το ντέρμπι στο «Ντραγκάο», βλέποντας την Πόρτο να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα ματς περισσότερο, την στιγμή που η Σπόρτινγκ παίζει, χωρίς υπερβολή, τα ρέστα της.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Πόρτο καθώς το 2-1 μέσα στο Εστορίλ σε συνάρτηση της ήττας της Μπενφίκα στο «Μπονφίμ» από την Σετούμπαλ την έφερε, απρόσμενα, σε απόσταση βολής, στο -1, από την κορυφή. Κυρίαρχος σε ολόκληρο το ματς στο Εστορίλ, φτάνοντας απόλυτα δίκαια σε αυτό το 2-1, βρίσκοντας λύση με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο (82΄, 90΄), έστω και αν η αντίπαλος της μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εννέα νίκες και μία ισοπαλία στο «Ντραγκάο» σε δέκα ματς πρωταθλήματος, με μοναδική απώλεια βαθμών στο ντέρμπι με τη Μπενφίκα (1-1) όπου ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις ενώ πάγια εκτός, χωρίς να επηρεάζει, ο μέσος Ρούμπεν Νέβες.

Στον αντίποδα, στο -7 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα και το -6 από την σημερινή της αντίπαλο η Σπόρτινγκ, η οποία παίζει, όπως προαναφέρθηκε, τα ρέστα της. Επικράτηση με 4-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» σε βάρος της Πάσος Φερέιρα, βλέποντας πάντως να κάνει τα εύκολα δύσκολα, δείχνοντας χαλάρωση μετά το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας δικαίωμα στην αντίπαλο της να μειώσει σε 3-2 στο εβδομήντα έξι, «καθαρίζοντας» όμως δύο λεπτά αργότερα με τον Ντοστ. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σπόρτινγκ σε εννέα ματς μακριά από το «Ζοσέ Αλβαλάδε» ενώ εκτός για σήμερα ο μέσος Γουίλιαμ Καρβάλιο, ο οποίος συμπλήρωσε αριθμό καρτών.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Πόρτο, τρεις για την Σπόρτινγκ και μία ισοπαλία, σε δώδεκα ντέρμπι την τελευταία δεκαετία στο «Ντραγκάο» σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Αξίζει να σημειωθεί, πως στο ματς του πρώτου γύρου στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», η Σπόρτινγκ με το υπέρ της 2-1 υποχρέωσε τους «δράκους» στη μοναδική τους, μέχρι τώρα, ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στοιχηματικά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, στο κίνητρο κορυφής της Πόρτο και την προβληματική εικόνα, της ευάλωτης, μακριά από το «Ζοσέ Αλβαλάδε», Σπόρτινγκ.