Στο «Μεστάγια» το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Βαλένθια στην 15η θέση με 19 βαθμούς, δέκα λιγότερους από την 10η σημερινή της αντίπαλο.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, ήττα με 1-3 την Δευτέρα που μας πέρασε στην έδρα της Λας Πάλμας και αδυναμία στις «νυχτερίδες» να δώσουν συνέχεια στο μικρό νικηφόρο τους σερί, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί το 2-1 στο «Μεστάγια» σε βάρος της Εσπανιόλ και το εκτός 2-0 απέναντι στην Βιγιαρεάλ. Μπροστά στο σκορ με τον Σάντι Μίνα στο είκοσι ένα, με καθοριστική όμως τόσο την «απάντηση» της Λας Πάλμας στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό όσο και την αποβολή του Μουνίρ στις αρχές της επανάληψης, δεδομένα που έγειραν στην συνέχεια την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βαλένθια σε οκτώ ματς στο «Μεστάγια» ενώ τιμωρημένοι οι μέσοι Ντάνι Παρέχο και Νάνι και φυσικά ο επιθετικός Μουνίρ.

Στον αντίποδα, επικράτηση με το ίδιο σκορ για την Έιμπαρ στο «Ιπουρούα» σε βάρος της Λα Κορούνια, μάλιστα χωρίς να ικανοποιήσει, βλέποντας τη «μικρή» βασκική ομάδα να παραμένει αποτελεσματική και αξιόπιστη στο γήπεδο της, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά, όσο παράξενο και αν ακούγεται από την στιγμή που έχουμε μπροστά μας ένα ολόκληρο γύρο, την παραμονή. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Έιμπαρ σε εννέα ματς μακριά από το «Ιπουρούα» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα καθώς οι πάγιες απουσίες του γκολκίπερ Ριέσγο και του επιθετικού Κίκε δε επηρεάζουν.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βαλένθια σε ισάριθμα ματς την τελευταία σεκαετία φιλοξενώντας την Έιμπαρ.

Στοιχηματικά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο της Βαλένθια να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση, παρά τις σημαντικές της απουσίες αλλά και την αφέλεια και την άγνοια κινδύνου της Έιμπαρ, η οποία παίζει πολύ ανοιχτά από την στιγμή που δεν έχει άγχος.