Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βρίσκοντας την Ρέους στην 9η θέση και το -3 από την πρώτη εξάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, την στιγμή που η 5η πλέον Χετάφε δεν θα θέλει, λογικά, να χάσει την επαφή της με την 2η Χιρόνα.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, αήττητο τριών αγωνιστικών για την Ρέους μετά και το 1-1 στην έδρα της Μιραντές, έχοντας προηγηθεί το εντός 1-0 σε βάρος της Αλμερία και το 1-1 φιλοξενώντας τη Μαγιόρκα. Απόλυτα ικανοποιημένη η Ρέους από το 1-1 στην έδρα της Μιραντές, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ και στο οποίο «έκλεψε» το βαθμό έξι λεπτά πριν το φινάλε, «τιμωρώντας» την αντίπαλο της για τις ευκαιρίες που είχε να τελειώσει τον αγώνα. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ρέους σε δώδεκα εντός έδρας ματς ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο Ουρουγουανός μέσος, Ντίας.

Στον αντίποδα, κατώτερη του αναμενόμενου η Χετάφε στην έδρα της Νουμάνθια, με απόλυτα δίκαιη την ήττα της με 0-2 και στο -6 πλέον από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Χιρόνα, έχοντας αποτύχει νωρίτερα δύο φορές στο γήπεδο της όπου έμεινε στο 1-1 τόσο με τη Μαγιόρκα όσο και τη Μιραντές. Πίσω στο σκορ στο δέκατο έκτο λεπτό, με παίκτη λιγότερο στο είκοσι πέντε, με την «ταφόπλακα» από τη Νουμάνθια στο εξήντα δύο, βλέποντας την Χετάφε ακολούθως να προσπαθεί περισσότερο να διατηρήσει την έκταση της ήττας της στα δύο τέρματα. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Χετάφε σε έντεκα ματς μακριά από το «Αλφόνσο Πέρες» ενώ εκτός ο Αργεντινός στόπερ Γκοροσίτο, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με τη Νουμάνθια.

Προϊστορία: Το σημερινό θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ρέους ενώ 1-1 σε αυτό του προηγούμενου γύρου στη Μαδρίτη.

Στοιχηματικά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», εκτιμώντας πως η Χετάφε δεν θα θέλει να χάσει την επαφή της με την 2η Χιρόνα παρά το γεγονός πως κάνει μια μικρή «κοιλιά», με την Ρέους να είναι μεν αξιόμαχος αντίπαλος αλλά ταυτόχρονα να μην φοβίζει.