Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Αρούκα στην 11η θέση, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, την στιγμή που η Σετούμπαλ ψάχνει το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο, το οποίο θα την φέρει απρόσμενα στο -4 από την πρώτη πεντάδα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, ένας βαθμός για την Αρούκα στα δύο τελευταία της ματς, με το 1-1 στη Μαδέιρα με τη Νασιονάλ να διαδέχεται το εντός 1-2 από τη Μπελενένσες, βλέποντας να κινείται σε αμφότερα σε ρηχά νερά και εφησυχασμένη με το +11 από την επικίνδυνη ζώνη. Ματς θρίλερ στη Μαδέιρα, με την Αρούκα μπροστά στο σκορ στο ογδόντα τέσσερα, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ δικαιολογημένα τα παράπονα της για το αμφισβητούμενο πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η αντίπαλος της στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Αρούκα σε δέκα εντός έδρας ματς ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο δεύτερος γκολκίπερ Ρουί Σακραμέντο και ο στόπερ Ζουμπάλ. Επίσης, αγώνας δρόμου για να προλάβει ο πρώτος γκολκίπερ, ο Βραζιλιάνος, Μπρακάλι, με τον 23χρονο Ιγκόρ Ρότσα να είναι αυτός που θα πραγματοποιήσει σήμερα ντεμπούτο αν δεν προλάβει.

Στον αντίποδα, τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Σετούμπαλ μετά την έκπληξη της προηγούμενης αγωνιστικής και το εντός 1-0 σε βάρος της Μπενφίκα, έχοντας προηγηθεί το 2-1 στο «Ρεστέλο» απέναντι στη Μπελενένσες και το 1-0 φιλοξενώντας τη Νασιονάλ, με την ομάδα του Ζοσέ Κουσέιρο να πλησιάζει απρόσμενα, όπως προαναφέρθηκε, στην πρώτη πεντάδα. Μπροστά στο σκορ στο εικοστό πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Ζε Μανουέλ κόντρα στην ροή του αγώνα, αντέχοντας την πίεση της Μπενφίκα, η οποία δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες κα η οποία πάντως έχει δικαιολογημένα παράπονα για το πέναλτι μαρς που δεν της δόθηκε στις καθυστερήσεις. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σετούμπαλ σε εννέα ματς μακριά από το «Μπονφίμ» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αρούκα σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σετούμπαλ όλες μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0).

Στοιχηματικά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο βαθμολογικό κίνητρο και το καλύτερο momentum της Σετούμπαλ, βλέποντας μόνο ψεγάδι να είναι η προϊστορία. Επιπλέον, βάσει των παραπάνω, η τιμή που την συνοδεύει, είναι άξια ρίσκου ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.