Στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά η τελευταία χρονικά αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Απερτούρα, με τη Μιγιονάριος με το μυαλό στον επαναληπτικό μεσοβδόμαδα με την Ατλέτικο Παραναένσε για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ξεκινώντας από του γηπεδούχους, αποκλεισμός για τη Μιγιονάριος την περσινή χρονιά στα προημιτελικά των πλέι οφ τόσο στο Απερτούρα όσο και στο Κλαουσούρα από τις Τζούνιορ (2-0, 2-5) και Ατλέτικο Νασιονάλ (2-1, 0-3), αντίστοιχα. Μια Μιγιονάριος, η οποία δοκιμάστηκε μεσοβδόμαδα στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» με την Ατλέτικο Παραναένσε για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες, λυγίζοντας δύσκολα με πέναλτι του Γκραφίτε στο πενήντα τέσσερα, έχοντας δοκάρι στην συνέχεια στο εβδομήντα.

Στον αντίποδα, πρωταθλήτρια Απερτούρα η Μεντεγίν επικρατώντας στον τελικό των πλέι οφ της Τζούνιρ (1-1, 2-0) ενώ όσον αφορά το Κλαουσούρα αποκλεισμός με δύο ήττες (1-2, 0-2) στα προημιτελικά από τη μετέπειτα νικήτρια του τίτλου Σάντα Φε. Ήττα από την Σάντα Φε και στον διπλό τελικό του Σούπερ Καπ, με 0-0 το πρώτο ματς στο Μεντεγίν και ήττα με 0-1 στον επαναληπτικό του «Ελ Καμπίν» με αυτογκόλ του Μοσκέρα δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Μιγιονάριος, δύο για τη Μεντεγίν και τρεις ισοπαλίες, σε δώδεκα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Ελ Καμπίν».

Στοιχηματικά, δύσκολη πρεμιέρα για τη Μιγιονάριος, όχι μόνο γιατί υπάρχει απέναντι η σκληροτράχηλη Μεντεγίν αλλά και γιατί ακολουθεί ο επαναληπτικός με την Ατλέτικο Παραναένσε. Ανεξάρτητα αλλαγών ή όχι, δεν δικαιολογείται σήμερα ο τίτλος, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, του φαβορί.