Ο Marin Cilic θέλει να βρεθεί στον πρώτο του ημιτελικό στο Παρίσι και να γίνει μόλις ο τέταρτος Κροάτης στην ιστορία της Open Era που καταφέρνει κάτι τέτοιο. Για να συμβεί όμως αυτό θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Juan Martin Del Potro.

Ο Cilic,νο4 στην παγκόσμια κατάταξη, έχει βελτιωθεί πολύ στη χωμάτινη επιφάνεια τα τελευταία δυο χρόνια. Στον 4ο γύρο φλέρταρε με τον αποκλεισμό από τον Fabio Fognini, όταν είχε προβάδισμα με 2-0 σετ αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στα 5 σετ, μετά από ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Ο Del Potro από την άλλη, θέλει να προκριθεί στον ημιτελικό του Roland Garros για δεύτερη φορά στην καριέρα του μετά από εννέα χρόνια. Ο 29χρονος Αργεντινός τενίστας (νο6), νίκησε τον Isner σε τρία σετ για να φτάσει στα προημιτελικά. Ο ‘’Πύργος’’ στο τουρνουά της Ρώμης είχε υποστεί έναν τραυματισμό και η συμμετοχή του στο Γαλλικό Όπεν πριν ξεκινήσει η διοργάνωση ήταν αμφίβολη. Ωστόσο, με την πορεία που έχει διαγράψει μέχρι στιγμής στο δεύτερο Grand Slam της διοργάνωσης φαίνεται πως δεν τον έχει επηρεάσει ιδιαίτερα.

Προϊστορια: Marin Cilic και Juan Martin Del Potro θα βρεθούν αντιμέτωποι για 13η φορά. Oι συναντήσεις που είχαν τα τελευταία χρόνια βέβαια είναι λίγες, αφού από το 2013 και μετά έχουν συναντηθεί μόνο 2 φορές. Σε χωμάτινο γήπεδο έρχονται ξανά σε μονομαχία μετά από έξι χρόνια. Ο ‘’Πύργος’’ ηγείται της σειράς αφού έχει κερδίσει συνολικά τις 10 από τις 12 αναμετρήσεις τους.

Πρόταση: Δεν νομίζω ότι αυτός ο αγώνας θα έχει τρία σετ και αν τα σερβίς τους είναι σταθερά τότε μπορεί να υπάρξουν πολλά Games. Θεωρώ ότι ο Del Potro θα πάρει άλλη μία νίκη κόντρα στον Cilic.

Πρόταση: Nικητής Del Potro