Μίλος Ράονιτς και Λούκας Πουίγ έρχονται αντιμέτωποι για ένα εισιτήριο στον τελικό του Mercedes Cup.

O 27χρονος Καναδός, νο35 στον κόσμο, έχει επιστρέψει στην επιφάνεια που αισθάνεται καλύτερα. Ο φιναλίστ του 2016 στο Wimbledon, στα προημιτελικά στη Στουτγκάρδη πήρε τη νίκη από τον Τόμας Μπέρτιχ, νο19 στον κόσμο, χωρίς να χάσει σετ. Θα προσπαθήσει να φτάσει στον πρώτο του τελικό από το 2017 και το TEB BNP Paribas Istanbul Open.

Από την άλλη πλευρά, ο 24χρονος Γάλλος, έρχεται από νίκες στη διοργάνωση κόντρα σε αντιπάλους που δεν βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο. Στους ‘’8’’ επικράτησε του τενίστα από το Ουζμπεκιστάν Ντένις Ίστομιν (νο100 στην παγκόσμια κατάταξη) σε 2 ώρες και 4 λεπτά με 6-4, 6-7 (5), 6-3. Ο Πουίγ,νο17 στον κόσμο είχε φτάσει μέχρι τον 3ο γύρο στο Rolland Garros, ενώ πριν τη Στουτγκάρδη έχει κερδίσει μόλις πέντε από τους 11 αγώνες που είχε παίξει. Έφτασε για πρώτη φορά σε ημιτελικό, μετά το Dubai Duty Free Tennis Championships, τον Μάρτιο, όπου είχε παει μέχρι τον τελικό.

Προϊστορία: Και τις δυο φορές που οι δυο αυτοί τενίστες συναντήθηκαν μέχρι τώρα, το 2016 στο Brisbane και στο Australian Open, ο Ράονιτς ήταν νικητής. O Πουίγ μάλιστα δεν είχε καταφέρει να κερδίσει ούτε ένα σετ από τον Καναδό.

Πρόταση: Δεν νομίζω ότι ο Ράονιτς θα αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία από τον Λούκας Πουίγ. Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Καναδός έχει πάρει τέσσερα σετ με σκορ 6-4 και ένα με σκορ 6-1. Πιστεύω θα πάρει μία νίκη σε straight sets.

Πρόταση: Νικητής Μίλος Ράονιτς