Ο τρεις φορές πρωταθλητής του Γουίμπλεντον και πρώην Νο1 στον κόσμο, Νόβακ Τζόκοβιτς, επέστρεψε στον τελικό του λονδρέζικου τουρνουά για πρώτη φορά από το 2015. Θα διεκδικήσει τον φετινό τίτλο ενάντια στο Νοτιοαφρικανό Κέβιν Άντερσον που αγωνίζεται για δεύτερη φορά σ’ έναν τελικό Grand Slam διοργάνωσης.

Ο Νόλε είχε κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο εδώ το 2011 ενώ κατάφερε να το κερδίσει το 2014 και το 2015. Πέρυσι αναγκάστηκε να αποσυρθεί στα προημιτελικά εξαιτίας ενός τραυματισμού. Ένα χρόνο μετά φαίνεται ότι βρίσκει τον παλιό καλό του εαυτό και στο συγκεκριμένο τουρνουά έπαιξε το καλύτερο τένις που έχει παίξει από το Ρολάν Γκαρός του 2016 και μετά. Στον ημιτελικό, ο 31χρονος Σέρβος νίκησε το Νο1 στον κόσμο, Ράφα Ναδάλ στα πέντε σετ σ’ ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε σε δυο μέρες. Τα games στο πέμπτο σετ ήταν 10-8. Αυτή ήταν μία νίκη που θα φέρει ξανά τον Τζόκοβιτς στην πρώτη δωδεκάδα στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Άντερσον βρίσκεται στον τελικό έχοντας περάσει πάνω από 21 ώρες στα court σε όλο το τουρνουά. Ο 32χρονος έχει παίξει το τένις της ζωής του! Άφησε  εκτός τον Ρότζερ Φέντερερ στα προημιτελικά σ’ ένα παιχνίδι των πέντε σετ. Την Παρασκευή στον ημιτελικό χρειάστηκε να περάσουν έξι ώρες και 35 λεπτά για να καταφέρει να πάρει τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό κόντρα στον Αμερικανό Τζον Ίσνερ. Τα games στο πέμπτο σετ έφτασαν στα 26-24. Το Νο8 στον κόσμο αυτή τη στιγμή, μετά το τουρνουά θ’ ανέβει στο Νο5 ενώ αν καταφέρει να κατακτήσει και τον τίτλο θα βρεθεί στην κορυφαία τετράδα.

Ο Τζόκοβιτς είναι πιο έμπειρος σε τελικούς αγώνες αφού αυτός είναι ο 22ος στην καριέρα του. Ο Σέρβος κατέχει ένα ρεκόρ 12-9. Ο τελευταίος τίτλος που είχε κερδίσει ήταν στο Ρολάν Γκαρός το 2016. Από την άλλη πλευρά, ο Άνστερσον βρίσκεται για δεύτερη φορά σ’ έναν τελικό Grand Slam διοργάνωσης μετά το US Open το 2017 όπου είχε χάσει από τον Ραφαέλ Ναδάλ. Στο Γουίμπλεντον αυτός είναι ο πρώτος τελικός για τον Νοτιοαφρικανό ενώ για τον Νόλε ο πέμπτος.

Προϊστορία: Αυτοί οι δυο έχουν συναντηθεί άλλες έξι φορές με τον Τζόκοβιτς να είναι κυρίαρχος αφού έχει κερδίσει τις πέντε. Η μοναδική νίκη του Άντερσοον σημειώθηκε πριν δέκα χρόνια στο Indian Wells, στο δεύτερο γύρο, στην πρώτη τους συνάντηση με 7-6 3-6 6-4. Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση τους ήταν το 2015 στο Γουίμπλεντον, ένας αγώνας που κέρδισε το Σέρβος στα πέντε σετ.

Πρόταση: Η κούραση θα έχει κυρίαρχο ρόλο σε αυτόν τον τελικό. Ο Άντερσον έχει παίξει έναν αγώνα που διήρκησε σχεδόν εξίσιμιση ώρες έχοντας προλάβει όμως να ξεκουραστεί μία μέρα ενώ ο Τζόκοβιτς έπαιξε έναν αγώνα σε δυο μέρες. Καθ’ όλη τη διάρκεια όμως του τουρνουά ο Νόλε έχει παίξει παιχνίδια που δεν είχαν μεγάλη διάρκεια σε αντίθεση με τον Νοτιοαφρικανό. Ο Άντερσον δεν έχει αποθέματα δυνάμεων γι΄αυτό όσο θα προχωράει το ματς τόσο πιο εύκολο θα γίνεται για τον Σέρβο. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα κατακτήσει το 4ο Γουίμπλεντον στην καριέρα του και τον 13ο Grand Slam τίτλο του.

Πρόταση: Νικητής Τζόκοβιτς/under 10.5 games στο πρώτο σετ