Λίγες ώρες μετά τη πρώτη νίκη του στο τουρνουά της Ρώμης ο Στέφανος Τσιτσιπάς ρίχνεται και πάλι στη μάχη για ένα εισιτήριο που οδηγεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης κόντρα στον Φάμπιο Φονίνι.

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας στη πρεμιέρα αντιμετώπισε τον 17χρονο ταλαντούχο Ιταλό Γιάνικ Σίνερ. Το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε μία εύκολη νίκη με 6-3,6-2 μετά από 78 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στους “16” του Rome Masters. Στο δρόμο του βρίσκεται και πάλι Ιταλός αλλά πιο δυνατός αντίπαλος αυτή τη φορά. Ο 31χρονος Φονίνι βρίσκεται στο Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης ωστόσο αν και αγωνίζεται στο σπίτι του δυσκολεύτηκε αρκετά στον πρώτο αγώνα κόντρα στο Νο44 της παγκόσμιας κατάταξης,τον Ράντου Άλμποτ αφού κέρδισε το πρώτο σετ στο tie break και το δεύτερο με 6-3.

Προϊστορία: Οι δυο τενίστες έχουν έρθει αντιμέτωποι άλλη μία φορά στη Στοκχόλμη. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε κερδίσει τον συγκεκριμένο αγώνα με 6-3,6-2.

Πρόταση: Μπορεί ο Φάμπιο Φονίνι ν’ αγωνίζεται σε ένα τουρνουά της χώρας του ωστόσο στο πρώτο του παιχνίδι δεν ήταν αρκετά πειστικός. Μεγάλο ερωτηματικό για τον Στέφανο Τσιτσιπά ερχόμενος στο Rome Masters ήταν η κούραση αφού ο Έλληνας τενίστας είχε κατακτήσει νωρίτερα το Εστορίλ ενώ αμέσως μετά ήταν φιναλίστ στη Μαδρίτη. Παρ’ όλα αυτά πιστεύω πως ο Στέφανος μετά τη χθεσινή αναβολή των αγώνων μπόρεσε να πάρει μία ανάσα και δε θ΄ αντιμετωπίσει πρόβλημα από τον Ιταλό κερδιζοντάς τον γι’ ακόμη μία φορά.

Πρόταση: Νικητής Στέφανος Τσιτσιπάς