Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα προημιτελικά του CONCACAF Champions League, με τη Μοντερέι και την Κολόμπους να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 2-2 της πρώτης μονομαχίας τους στο Οχάιο, παρά το γεγονός πως έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ και τα τέρματα που πέτυχε η Μοντερέι στο προηγούμενο ματς.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στην φάση των «16» του CONCACAF Champions League έχει ισχύ όπως προαναφέρθηκε στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας με 2-2, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Εντός περιοχής σουτ από τον Λόμπα και 0-1 για τη Μοντερέι στο πρώτο ματς στο ένατο μόλις λεπτό, με την ομάδα της Κολόμπους όμως, να πραγματοποιεί στην συνέχεια έστω και προσωρινά την ανατροπή, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Το 1-1 αρχικά, με κοντινό πλασέ του Αργεντινού αριστερού μπακ Βαλενζουέλα στο εξήντα πέντε, το 2-1 ακολούθως με σουτ του συμπατριώτη Ζελαραγιάν από το ύψος περίπου του πέναλτι, με τη «μαχαιριά» όμως για την ομάδα της Κολόμπους από τους φιλοξενούμενους να έρχεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εύκολη πρόκριση για τη Μοντερέι στην φάση των «16» με δύο νίκες σε βάρος της Ατλέτικο Παντόγια, με 3-0 αρχικά στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη Δομινικανή Δημοκρατία και 3-1 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στο Μεξικό. Εντός συνόρων, πολύτιμο 1-0 στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Κλαουσούρα φιλοξενώντας τη Μασατλάν, με το οποίο η Μοντερέι τερμάτισε στην 4η θέση και βρέθηκε απευθείας στα προημιτελικά των πλέι οφ. Στην άλλη πλευρά, δύο νίκες και για την Κολόμπους στην φάση των «16», εκεί όπου η ομάδα του Οχάιο ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεάλ Εστελί, με 4-0 αρχικά στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη Νικαράγουα και 1-0 ακολούθως στον επαναληπτικό στο γήπεδο της. Δύο λευκές ισοπαλίες επίσης εντός συνόρων, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του ΜLS, με πρώτη αυτή με την Φιλαντέλφια και στην συνέχεια το Σάββατο που μας πέρασε με την ομάδα του Μόντρεαλ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μοντερέι, μία ισοπαλία και μία ήττα, σε έξι ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες των Ηνωμένων Πολιτειών. Τρεις ήττες για την ομάδα της Κολόμπους, στις ισάριθμες προηγούμενες επισκέψεις της στο Μεξικό.

Ο παράγοντας έδρα, η καλή σχετικά προϊστορία της Μοντερέι φιλοξενώντας ομάδες των Ηνωμένων Πολιτειών και η αντίστοιχη κακή της Κολόμπους στο Μεξικό δίνουν προβάδισμα στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η ομάδα της Κολόμπους δεν είναι ευκαταφρόνητος αντίπαλος και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη Μοντερέι αν αυτή την υποτιμήσει.

Εκτίμηση: Over 2,5