Ισπανία: Οσασούνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο

Γειτονικό ντέρμπι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ματς στην Παμπλόνα ανάμεσα στην Οσασούνα και την Αθλέτικ Μπιλμπάο, όχι όμως βασκικό, όπως πιστεύουν και υποστηρίζουν αρκετοί, καθώς η Ναβάρα συνορεύει μεν αλλά δεν είναι μέρος της χώρας των Βάσκων. Οι ίδιοι οι Ναβαρέζοι μάλιστα δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Βάσκους.

37%Clean Sheets

Οδυνηρό και ταυτόχρονα άδικο, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, το προ 15 περίπου ημερών 0-1 για την Οσασούνα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης από την Χετάφε, στο τελευταίο ματς της ομάδας της Παμπλόνα τόσο στο 2021 όσο και γενικότερα στο πρωτάθλημα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο συγκεκριμένο ματς, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για την Οσασούνα, η οποία όμως «τιμωρήθηκε» από την Χετάφε, σχεδόν από το πουθενά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Οσασούνα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στην Παμπλόνα, ενώ χωρίς απουσίες από τιμωρίες ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, υπάρχουν κάποια προβλήματα λόγω COVID-19, τα οποία πάντως δεν έγιναν γνωστά, καθώς η κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να μην τα δημοσιοποιήσει.

Κάτι ανάλογο και για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς η βασκική ομάδα ολοκλήρωσε με ήττα το 2021 και πιο συγκεκριμένα με το προ 15 περίπου ημερών 1-2 μέσα στο «Σαν Μαμές» από την πρωτοπόρο και Ρεάλ. Ένα σκορ μάλιστα, το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο και το οποίο δεν άλλαξε στην συνέχεια, παρά τις ευκαιρίες και γενικότερα τις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Μία νίκη, επτά ισοπαλίες και μία ήττα για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε εννέα ματς στη La Liga μακριά από το «Σαν Μαμές», ενώ χωρίς απουσίες από τιμωρίες ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Προβλήματα πάντως υπάρχουν λόγω COVID-19, αλλά ισχύει ότι αναφέρθηκε παραπάνω και για την Οσασούνα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Οσασούνα και πέντε για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Παμπλόνα.

Προβλήματα και στις δύο ομάδες, με επιλογή ρίσκου πάντως το «διπλό», ποντάροντας στο ότι η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει μεγαλύτερη ποιότητα και βάθος στο ρόστερ της και μπορεί να τα ξεπεράσει πιο ανώδυνα.