Ισπανία: Εσπανιόλ – Έλτσε

Το ματς το οποίο ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής στη La Liga, με την Εσπανιόλ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο -3 από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης Έλτσε δίνει μάχη παραμονής.

Elche CF

Δραματικό σε εξέλιξη 2-1 για την Εσπανιόλ στο κλείσιμο του 2021, στο τελευταίο της ματς για το πρωτάθλημα στο «Μεστάγια» σε βάρος της Βαλένθια, με το οποίο η δεύτερη τη τάξει ομάδα της Βαρκελώνης όχι μόνο διατήρησε την επαφή της με την πρώτη εξάδα, αλλά πανηγύρισε ταυτόχρονα το πρώτο της «διπλό» στη La Liga. Πίσω στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς στο πενήντα ένα, με την Εσπανιόλ όμως να φτάνει στην ισοφάριση στο ογδόντα τρία με πέναλτι του Ραούλ Ντε Τομάς και στην ανατροπή πέντε λεπτά αργότερα με τον Πουάδο. Δραματική και η πρόκριση της στην συνέχεια στην φάση των «16» του κυπέλλου, καθώς χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι στη νοκ άουτ μονομαχία της στην έδρα της 2ης κατηγορίας Πονφεραντίνα. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Εσπανιόλ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον τα προβλήματα που υπάρχουν από τραυματισμούς ή COVID-19.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Γρανάδα, με την Έλτσε πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 18η θέση και την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Πιο απειλητική η Έλτσε στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο μάλιστα είχε και ένα οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, ευχαριστημένη με τη μοιρασιά των βαθμών στην επανάληψη, καθώς αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει από την στιγμή που έμεινε με παίκτη λιγότερο στο τεσσαρακοστό έβδομο λεπτό. Επιτυχία πάντως το 2-1 που ακολούθησε στη νοκ άουτ μονομαχία της  στην έδρα της πρωτοπόρου της 2ης κατηορίας Αλμερία, στην οποία η Έλτσε πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου πραγματοποιώντας λίγο πριν το φινάλε την ανατροπή. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Έλτσε, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Γκονζάλες και ο μέσος Φιντέλ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Εσπανιόλ το 2014, ενώ 1-1 το 2015, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Έλτσε.

Ο παράγοντας έδρα και το καλύτερο προφίλ της Εσπανιόλ της δίνουν προβάδισμα στο σημερινό ματς. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η Εσπανιόλ είναι ευάλωτη αμυντικά το τελευταίο διάστημα, ενώ και η Έλτσε από την πλευρά της και παίζει με το μαχαίρι στα δόντια, αλλά και βρίσκει δίχτυα, εξαιρώντας βέβαια το ματς με την Γρανάδα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.