Β΄ Ισπανίας: Τενερίφη- Αλμερία

Β΄ Ισπανίας:  Τενερίφη- Αλμερία

Στην Τενερίφη η ομώνυμη ομάδα αντιμετωπίζει Αλμερία στην αυλαία της τρέχουσας αγωνιστικής στην Β΄ κατηγορία με τις δυο ομάδες να στοχεύουν στην απευθείας άνοδο στα μεγάλα σαλόνια με τους γηπεδούχους να είναι στην 4η θέση και τους φιλοξενούμενους στην 2η ενώ η διαφορά τους είναι στους τέσσερις πόντους.

Οι γηπεδούχοι με τον 35χρονο Ερίκ Γκαγιέχο να σκοράρει δυο γκολ στην επανάληψη επικράτησαν στην Σπόρτινγκ Χιχόν εκτός έδρας με 1-2 την περασμένη αγωνιστική με αποτέλεσμα να αφήσουν πίσω τους τις δυο back to back ήττες που είχαν προηγηθεί από Μιραντές και Ρεάλ Βαγιαδολίδ και να μπούνε εκ νέου σε τροχιά ανόδου.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν τρεις φορές στο πρόσφατο παιχνίδι τους κόντρα στην Λούγκο εντούτοις στο φινάλε αρκέστηκαν σε μια “χορταστική” ισοπαλία με 3-3.

Έτσι συμπλήρωσαν δυο διαδοχικά παιχνίδια δίχως νίκη στην κατηγορία αφού νωρίτερα είχαν ηττηθεί στο Ρομαρέδα από την Σαραγόσα με 2-0.

Προϊστορία: Σχεδόν ισορροπημένη η μεταξύ τους παράδοση με την Τενερίφη να αριθμεί 9 νίκες, την Αλμερία 8 ενώ έχουν αντίστοιχα και 9 ισοπαλίες.

* Αμφίρροπο εξ ορισμού αφού μιλάμε για ντέρμπι κορυφής. Ωστόσο αν αξίζει πραγματικά κάτι να ποντάρει κανείς εδώ είναι το Χ ημίχρονο ή το ειδικό στοίχημα να μπούνε περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Αν ρίξει κάποιος μια πιο πρόχειρη ματιά στα φετινά αποτελέσματα της φιλοξενούμενης ομάδας θα διαπιστώσει πως κατέχει ένα ρεκόρ από την εκκίνηση της τρέχουσας σαιζόν με 10 νίκες εκ των οποίων στο ημίχρονο ήταν ισοπαλία.

Επιπλέον στα εκτός έδρας παιχνίδια της η φιλοξενούμενη ομάδα έχει μέσο όρο 2,3 γκολ ανά 90λεπτο αλλά το πιο χαρακτηριστικό στατιστικό είναι πως από τα 40 γκολ τα 32 έχουν επιτευχθεί στην επανάληψη!

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2 + Over 2,5 / Περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο