Αργεντινή: Νιούελς – Αρχεντίνος Τζούνιορς

Με στόχο όχι μόνο να σπάσει το ρόδι στο «Μαρσέλο Μπιέλσα» η Νιούελς, αλλά και το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην κορυφή, φιλοξενώντας στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος την Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Δύο ήττες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας της Λίγκα Προφεσιονάλ που προηγήθηκε του πρωταθλήματος, με τη Νιούελς να δείχνει στο φινάλε τάσεις «αυτοχειρίας» και να τερματίζει τελικά στην 6η θέση του ομίλου της, χάνοντας φυσικά μέσα από τα χέρια της το εισιτήριο των πλέι οφ. Ένα εισιτήριο μάλιστα, το οποίο πήρε με δραματικό τρόπο η σημερινή της αντίπαλος. Παρόλα αυτά, κατάφερε να συνέλθει αρκετά γρήγορα, καθώς έχει επτά βαθμούς στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος, μάλιστα με δύο «διπλά», το 2-1 της πρεμιέρας με τη Μπάνφιλντ και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας με την Ταγέρες, ενώ λευκή ισοπαλία ενδιάμεσα αυτών φιλοξενώντας την Σαν Λορέντζο.

Στον αντίποδα, πρόκριση στα πλέι οφ της Λίγκα Προφεσιονάλ για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, εκεί όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά όπου και αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Τίγκρε. Έξι οι βαθμοί της επίσης στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος, με δύο νίκες στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με το ίδιο σκορ (2-1), στην πρεμιέρα με την Αλντοσίβι και την περασμένη εβδομάδα με την Ιντεπεντιέντε, ενώ 0-1 ενδιάμεσα αυτών στην έδρα της Σαρμιέντο. Πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ιντεπεντιέντε, με το 1-0 στο είκοσι από εντός περιοχής σουτ του Νους, με την ισοφάριση όμως, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Απόλυτα δίκαιη πάντως και σχετικά εύκολη η επικράτηση της στην επανάληψη, καθώς δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου μετά το 2-1 του πεντηκοστού τρίτου λεπτού.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Νιούελς και μία για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μαρσέλο Μπιέλσα».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και την δυναμική της Νιούελς στο γήπεδο της. Πέρα από τα παραπάνω όμως, επιπλέον εκτίμηση, πως πολύ πιθανό οι «λεπροί» να θέλουν να κερδίσουν την ομάδα που τους «έκλεψε» ουσιαστικά την 4η θέση και το εισιτήριο των πλέι οφ στη Λίγκα Προφεσιονάλ.