ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Euro 2022 Γυναικών: Ιταλία-Ισλανδία

Euro 2022 Γυναικών:  Ιταλία-Ισλανδία

Ιταλία και Ισλανδία έρχονται αντιμέτωπες για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro 2022 Γυναικών με τις δυο ομάδες να διεκδικούν τις πιθανότητές τους για πρόκριση.

Η Ιταλία δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση αφού στο πρώτο ματς υπέστη ήττα-σοκ από την Γαλλία με 5-1. Και τα πέντε γκολ είχαν μπει στο πρώτο ημίχρονο ενώ το γκολ της τιμής σημείωσε η Πιεμόντε στο 76’. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία της που δέχθηκε 5 γκολ σε Euro μετά το 2005 όπου είχε ηττηθεί με 5-3. Μετά απ’ αυτό, πρώτος στόχος για τις Ατζούρι είναι η πρόκριση και θα χρειαστούν τη νίκη πάση θυσία κόντρα στην Ισλανδία. Όσον αφορά τα αγωνισικά, η μέσος Βαλεντίνα Σερνόια είναι εκτός πλάνων από την αποψινή αναμέτρηση λόγω κορονοϊού.

Από την άλλη πλευρά, η Ισλανδία στην πρεμιέρα ήρθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στο Βέλγιο. Η Θορβαλντσντότιρ άνοιξε το σκορ στο 50′ αλλά οι Σκανδιναβές δε μπόρεσαν να το διατηρήσουν και δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης 15 λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι της Βανχάερμαετ. Οι Ισλανδές εντυπωσίασαν αλλά σίγουρα κι αυτές θέλουν το κάτι παραπάνω. Το 2009 και το 2017 ολοκλήρωσαν το τουρνουά χωρίς επιτυχία ενώ συνολικά μετράνε μόλις μία νίκη στην διρογάνωση. Η ομάδα του Θόρστεϊν Χάλντορσον δεν έχει πληγεί ακόμα από τον κορονοϊό αλλά τραυματίστηκε η τερματοφύλακας Ίβαρσντοτιρ.

Προϊστορία: 1-1-0