Τουρκία Β΄: Αλτινορντού – Μανισά

Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αζίζ Κοσάογλου» της Σμύρνης, με την Αλτινορντού να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που με νίκη οι φιλοξενούμενοι θα βρεθούν στην ζώνη των πλέι οφ ανόδου.

Τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα για την Αλτινορντού, μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στα Άδανα από την ομώνυμη ομάδα, το οποίο την διατήρησε στην 16η θέση και την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Ανώτερη η αντίπαλος της στο συγκεκριμένο ματς, έχοντας ένα οριζόντιο δοκάρι και σημαντικές ευκαιρίες, με την Αλτινορντού πάντως να καταφέρνει, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τριάντα, να φέρει το ματς στα ίσια από πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄). Παρ’ όλα αυτά, πραγματική «μαχαιριά» το γκολ που δέχθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, πάνω που έδειχνε πως θα φύγει από τα Άδανα με ένα πολύτιμο βαθμό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Αλτινορντού, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ερζουρούμ, με τη Μανισά να πετάει στα σκουπίδια δύο ακόμα βαθμούς στο γήπεδο της. Σε παθητικό ρόλο μέχρι το εξήντα, χωρίς όμως να νιώθει ιδιαίτερο κίνδυνο από την φλύαρη αντίπαλο της, βλέποντας τη Μανισά πάντως να «ξυπνάει» στο τελευταίο ημίωρο και να έχει σημαντικές ευκαιρίες, παρά το γεγονός πως έπαιζε από το εξηκοστό τρίτο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μανισά, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γερμανός μέσος Σταρκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με την Ερζουρουμ γιατί χτύπησε αντίπαλο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Αλτινορντού, στο ματς του περσινού πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μανισά.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, καθώς οι δύο ομάδες παρά το μεγάλο βαθμολογικό τους κίνητρο είναι απρόβλεπτες.

Εκτίμηση:  Over 2,5