Κύπελλο Βελγίου: Γκενκ – Άντερλεχτ

Φάση των «16» για το κύπελλο Βελγίου, με το τελευταίο χρονικά νοκ άουτ ματς του σημερινού προγράμματος, αυτό ανάμεσα στην Γκενκ και την Άντερλεχτ. Άξιο αναφοράς, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Δύο ακόμα ματς στο σημερινό πρόγραμμα, το Κλαμπ Μπριζ – Σιντ Τρούιντεν και το Ντέινζε – Ζούλτε Βάρεγκεμ, σημειώνοντας, πως την πρόκριση χθες για τα προημιτελικά πανηγύρισαν η Μαλίν, η Σεν Ζιλουάζ, η Κορτράικ, η Γάνδη και η Αντβέρπ, οι οποίες επικράτησαν των Σερέγκ, Οστάνδης, Λέουβεν, Σερκλ Μπριζ και Σταντάρ Λιέγης αντίστοιχα.

Το πρώτο ματς της Γκενκ μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, η οποία την βρήκε στην κορυφή και στο +10 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Σεν Ζιλουάζ. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως είχε 15 νίκες και μία ισοπαλία ή παρέμεινε αν προτιμάτε, αήττητη για 16 συνεχόμενες αγωνιστικές, μετά τη μοναδική της ήττα στο πρωτάθλημα, το 2-3 στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ, όπου έπεσε στις καθυστερήσεις «θύμα» ανατροπής. Εκτός έδρας πρόκριση επίσης στον προηγούμενο γύρο, καθώς επικράτησε 1-0 της Βέστερλο. Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα, τουλάχιστον προς ώρας, η 11η θέση στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος, κάτι που έφερε και εξελίξεις, καθώς απομακρύνθηκε από το πάγκο ο Ολλανδός, Ρόμπιν Φέλντμαν και στην θέση του βρέθηκε ο 44χρονος Δανός, Μπρίαν Ρίμερ. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα το εντός 0-2 του πρωταθλήματος από την σημερινή της αντίπαλο, ενώ πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι στον προηγούμενο γύρο στην έδρα της 2ης κατηγορίας Λιρς. Τρία φιλικά κατά την διάρκεια της διακοπής για την Άντερλεχτ, με 2-1 σε βάρος του Παναιτωλικού, ενώ 1-1 τόσο με τον ΟΦΗ όσο και με την πρωτοπόρου του πολωνικού πρωταθλήματος Ρακόφ.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Γκενκ, ισάριθμες για την Άντερλεχτ και δύο ισοπαλίες, στις 18 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εντυπωσιακή πριν την διακοπή η Γκενκ, έχοντας όπως αναμενόταν τον τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών. Παρ’ όλα αυτά, νοκ άουτ ματς κυπέλλου, έχοντας απέναντι μια Άντερλεχτ η οποία και νέο προπονητή έχει και η οποία παραμένει «μεγάλη» και πολύ πιθανό να θέλει να δώσει και «απάντηση» για το 0-2 του πρωταθλήματος.

Εκτίμηση:  Over 2,5